2024. november 25., hétfő

Mégsem pályázik az SBB

A kábeltévé szolgáltató nem indul a második vezetékes telefon üzemeltetési jogáért kiírt tenderen

Szinte már biztosra vehető, hogy az SBB kábeltévé szolgáltató nem fog részt venni azon a versenypályázaton, amelyet a második vezetékes telefonszolgáltató megválasztására írtak ki. Miután ez tudatosodott a kábeltévések vezetőiben, igencsak megorroltak a köztársasági telekommunikációs ügynökségre (Ratel), pedig tisztában lehettek volna azzal, hogy egy versenypályázaton részt venni nem kis dolog. Nézzük mi történt valójában.

A Ratel módosított a pályázati feltételein, s olyan kérelmekkel állt elő, amelyet talán egyértelmű, hogy az SBB nem tud teljesíteni. Ebből a lehetséges pályázó azt tudta leszűrni, hogy a köztársasági telekommunikációs ügynökség számára nem kívánatos. S persze nyomban hozzáfűzték azt is, hogy minden bizonnyal a Ratelnak az a szándéka, hogy továbbra is egyeduralkodó maradjon a piacon.

Nézzük, mit mondanak erről az SBB képviselői. Szerintük helytelen az, hogy a szerbiai telekommunikációs piacon monopolhelyzet és egyeduralom legyen a jellemző, s még inkább kifogásolható az, hogy a műszakilag és hálózatilag megfelelő cégeket akadályozzák abban, hogy a versenypályázatra egyáltalán bekerülhessenek. Pedig ők a saját lehetőségeikhez mérten mindent megtettek annak érdekében, hogy javítsanak a szolgáltatás minőségén, növeljék ügyfeleik számát. Ennek érdekében mintegy 150 millió eurót ruháztak be. Most úgy tűnik, mindez hiábavaló volt, ugyanis a Ratel azt kéri, hogy a pályázónak legalább 200 milliós évi megvalósított bevétele legyen, és hogy több mint egymillió előfizetőt tudhasson maga mögött. Ezzel szemben az SBB mindössze 57 millió eurós évi bevétellel rendelkezik és 650 ezres előfizetői tábort tudhat maga mögött. Mint minden gazda, így az SBB is a saját lovát dicséri, de eközben talán megfeledkezik egy olyan apróságról, hogy sokakban ellenszenvet váltott ki, amiért a Duna Televíziót, a montenegrói tévét, és egyes horvát csatornákat levettek a repertoárról, s talán emiatt jó néhány előfizető elpártolt tőlük. Mindenesetre a Ratel részéről nem ez volt a döntő, amikor szigorítottak a feltételeken, bizonyára más szándék vezérelte őket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás