Kétféleképp reagál a szerbiai polgár manapság, amikor az ingyenrészvényről hall. Vagy nevetve legyint egyet, vagy dühbe gurul konstatálva, hogy íme még egy teljesítetlen választási ígéret. S egyre inkább úgy tűnik, mindkét reakció megalapozottnak mondható, mert az utóbbi időben egyre csökken az ígért pénzösszeg, s a legújabb fejlemények e téren már a nem sokkal korábban bejelentett 80–100 eurós összeget is gyorsan törölni kívánják emlékezetünkből, s arról számolnak be, hogy jelenleg aligha számíthatunk húsz eurónál többre, illetve a helyzet az, hogy még húsz euróra sem, mert a bejelentett 1600 dinár, melyet állítólag rövidesen a polgárok számlájára továbbítanak, régen ért húsz eurót...
Összesen ötmillió polgár él Szerbiában, akinek joga van az ingyenes részvényre, illetve az abból származó pénzösszegre. A B92 csatorna hírei szerint a Privatizációs Jegyzék pénztárában – ahonnan a pénzt hamarosan továbbítják a jogosultakhoz – jelenleg mintegy 89 millió euró van, ami annyit jelent, mindenki 1600 dinár körüli összegre számíthat. Vladislav Cvetković, a Privatizációs Ügynökség megbízott igazgatója a minap azt nyilatkozta, hogy a maga részéről az ügynökség már minden szükséges intézkedést megtett, hogy a jegyzék pénztárából a pénzt, „rövid időn belül” átutalják a polgároknak.
A Privatizációs Jegyzékhez egyébként a tavalyi év közepe óta folyik be az a pénz, mely az értéktőzsdén szerepelő vállalatok eladásából származik. A 2001 óta érvényben levő rendelkezés szerint minden ilyen börzén eladott vállalat tőkéjének 15 százaléka az említett jegyzék pénztárába kerül. Az összesen 102 vállalatból eddig 42 „kelt el”, és még 60 vár eladásra. Az illetések hangoztatják, az ezúton befolyó pénz az egyedüli, melyet a polgároknak készpénz formájában megígértek, míg az ezer eurósra tippelt nagyvállalatok eladásából származó összeget ingyenrészvény formájában ígérték meg.
Aleksandar Gračanac, a szóban forgó vállalatok tőkerészének eladásával foglalkozó Részvényalap igazgatója azt közölte, hogy 2009 eleje óta igen lelassult e vállalatok eladása, elsősorban a gazdasági válság miatt, s emiatt a pénz is a korábban tervezettnél lassabban folyik be a Privatizációs Jegyzék kasszájába.
Ami a közvállalatok eladásából származó részvények szétosztását illeti, még rosszabb helyzettel, vagy mondjuk úgy, lassúbb folyamattal kell szembenéznünk, mivel a kormány úgy döntött, nem ez a megfelelő pillanat a cégek eladására, természetesen, megint csak a krízis miatt. Az eladásra szánt hat vállalat közül, mint ismeretes, csak a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot magánosították, de egyelőre ennek a vállalatnak részvényeit sem osztották szét a polgároknak. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, a helyzetelemzők szerint a NIS-nek nyílt részvénytársasággá kell alakulnia. A vállalat igazgatóbizottsága viszont úgy döntött, erre csak a jövő év májusában kerítenek sort, ami arra enged következtetni, hogy 2010 nyara előtt ezekre a részvényekre sem számíthatunk, habár a kormány megígérte, november végéig véghezviszik a munka ezen részét. A Blic napilap közben olyan információkhoz jutott, hogy a NIS öt részvényéért a korábban ígért 2500 dinár helyett 2250-et fizetnek majd ki, mert időközben a részvény árát 500-ról 450 dinárra csökkentették.
A polgárok számláira hamarosan továbbítandó 1600 dináros összeget a legtöbben nevetségesnek, de egyáltalán nem meglepőnek tartják. Ana Jolović, a szabad piac központ képviselője elmondta, nem kell csodálkozni azon, hogy még a nyolcvan euró is alig húsz euróra „soványodott”, mert már az ezer eurós mese idejében nyilvánvaló volt, hogy az ígéretnek nincs valós alapja. A vállalatok iránti kereslet is folyamatosan csökkent az év eleje óta, így nem meglepő, hogy most húsz euróról beszélnek – tette hozzá.
A következő hetekben/hónapokban kiderül, lehet-e tovább csökkenteni az egyelőre még csak elméletben létező összegeket, és kiderül az is, hogy amikor eljön az – akármekkora – összeg kifizetésének napja, fog-e még érdekelni valakit is...