2024. július 18., csütörtök

Le kell döntenünk az előítéleteket

Az aktuális politikai események elválaszthatatlanok a turizmus eredményességétől – Vajdasági idegenforgalmi szakemberek a budapesti Szent István-napi forgatagban

Közös turisztikai fellépés: Nada Mamlić Topolyáról és Takács Bognár Julianna Magyarkanizsáról

Közösen mutatkoztak be Budapesten az észak-bácskai klaszterbe tömörült idegenforgalmi szervezetek a múlt heti nagyszabású Szent István-napi vajdasági bemutatkozáson, mely az Üdvözlet a soknemzetiségű Vajdaságból címet kapta. A fővárosiak, vidékiek, határontúliak, és a világ minden tájáról érkező turisták hatalmas forgataga kiváló alkalom volt arra, hogy szép ünnepet kívánva Magyarországnak felhívjuk a figyelmet a Vajdaságra, annak turisztikai kincseire, mint amilyen a magyarkanizsai gyógyfürdő, a topolyai, a zentai, vagy a palicsi nevezetességek, a tiszavirágzás, a különféle rendezvények sokasága.

Mindez néhány standon, tetszetős prospektusok, plakátok kíséretében meglepően gazdag kínálatnak tűnt, olyannak, melyen még a tősgyökeres vajdasági is elcsodálkozik. Ráadásul mindez kiegészült a Vajdasági Turisztikai Szövetség kínálatával, mely természetszerűen kiterjed az egész tartományra. A topolyai-magyarkanizsai közös stand munkatársai is inkább szakkiállításokon szoktak megjelenni, de szemmel láthatólag elégedettek voltak a szerepléssel ezen a rendezvényen is, melynek elsődleges rendeltetése a tartomány kultúrájának, gazdasági és turisztikai potenciáljának prezentálása volt az ünnepi forgatagban.

– Meg kell jelenni mindenütt, de konkrétumokkal. Nekünk le kell döntenünk mindazokat az előítéleteket, melyek Vajdasággal, de Szerbiával szemben is tapasztalhatók, mert csak így léphetünk tovább – szögezte le a forró budapesti napon Kócán László, a topolyai idegenforgalmi szervezet igazgatója. – A pesti Idegenforgalmi kiállításon idestova öt éve megjelenek a város képviseletében, és mondhatom, ezek a kérdések az idén fokozottan jelen voltak, mivel Koszovó elismerése, majd a belgrádi zavargások nyomán ismét előtérbe került a szerbiai biztonsági helyzet a külföldiek szemében. Az aktuális politikai események elválaszthatatlanok a turisztika eredményességétől. Ennek ellenére a budapesti bemutatkozással elégedettek lehetünk, mert nekünk célunk megjelenni, megmutatni magunkat, valamiképp bizonyítani, hogy biztonságos hely Szerbia, és kínálata is bőven van a turista számára. Ez nem könnyű feladat, és jó pár évünk rámegy még ennek bizonygatására, még akkor is, ha a statisztikai kimutatások bizonyítják, hogy pl. Magyarországon háromszor akkora a bűnözés, mint Szerbiában. Ezen az úton haladva, meg kell jelennünk külföldön, nemcsak turisztikai jellegű kiállításokon, hanem ahol csak lehet, tehát ehhez a budapestihez hasonló rendezvényeken is, mindenütt, ahol sok ember találkozik, hogy elhintsük a magot, és az emberek pozitív képet kapjanak rólunk. Vajdaság budapesti prezentációját nagyon jó ötletnek tartom, viszont sajnálom, hogy a magyarországi médiában nem volt nagyobb visszhangja.

A vajdasági gyógyfürdők, és egyáltalán kínálatunk kihasználatlanságára hívta fel a figyelmet Ljubinka Maksimović-Taljai, a magyarkanizsai község turisztikai szervezetének igazgatója, még akkor is, ha épp ez a község élen jár tartományunkban a gyógyturizmus területén. Ugyanakkor tény, hogy idegenforgalmi térképünk sokkal tarkább és gazdagabb is lehetne, ha adottságainkat, lehetőségeinket jobban hasznosítanánk. Magyarkanizsán 2005-ben alapították meg az idegenforgalmi szervezetet, mely máris igazolta létét, sokat tett annak érdekében, hogy még több turistát csalogassanak a Tisza-menti városba. Mint hangsúlyozta, a klaszterbe tömörült turisztikai szervezetek Észak-Bácskából (Magyarkanizsán kívül Zenta, Topolya, Kishegyes, Szabadka, Palics) összefogásának számos pozitív eredménye tapasztalható, egymást kiegészítve mutatkoznak be egy-egy rendezvényen, az érdeklődőket kölcsönösen tájékoztatják egymás kínálatáról, stb.

– Magyarkanizsa ismertetőjegyévé vált sokak szemében a gyógyfürdő. Az első az országban, mely regisztráltatta magát a nemzetközi ISO-szabványok szerint, és bevezette a wellness-programot. A mi szervezetünk nem hagyja ki a város gazdasági potenciáljait sem a különféle vásárokon – mondja Maksimović-Taljai, hanem mint a község brandjeit a gyógyfürdővel együtt reklámozzuk, mert a város pozitív arculatához ez is hozzátartozik. Rendszeresen eljárunk a belgrádi, a budapesti, újvidéki idegenforgalmi vásárokra, a távolabbiakra pedig a Szerbiai és a Vajdasági Turisztikai Szövetség által, vagy a gazdasági kamarák által juttatunk el informatív anyagot, tehát pénz hiányában így igyekszünk jelen lenni minél több helyen.

– Bizony itt rengeteg a külföldi turista, és nagy az érdeklődés – fűzte hozzá Takács Bognár Julianna magyarkanizsai turisztikai szakmunkatárs. – Ízelítőt hoztunk községünk gazdaságáról is: a szigetelőanyaggyárunkról, a cserépgyárról, a gyógyfürdő, a magánszállás kínálatából is. Főleg a falusi turizmus iránt érdeklődnek a magyarországiak, és jó érzés, hogy tudunk is mit felkínálni, sőt még annál is többet, mint amit keresnek.

Kócán László

Ljubinka Maksimović-Taljai