2024. július 17., szerda

Bérbe vették, mégsem művelhetik

A PKB továbbra sem hajlandó lemondani a csentai földekről

 Tegnap (újra) a nagybecskereki városházán tiltakoztak a csentai gazdák, akik az önkormányzat által szervezett pályázaton állami földeket vettek bérbe, de az eddigi bérlő (a PKB korporáció) nem engedi őket, hogy hozzáfogjanak a tavaszi munkálatokhoz. Hiába van a gazdáknak hitelesített bérleti szerződése.

Ha az ügy jogi rendezése elhúzódik, megtörténhet, hogy a földek megműveléséhez az idén hozzá se foghatnak a gazdák (Fotó: Beta)

Ha az ügy jogi rendezése elhúzódik, megtörténhet, hogy a földek megműveléséhez az idén hozzá se foghatnak a gazdák (Fotó: Beta)

A tavaszi munkálatok ideje telik, a gazdák türelme pedig fogy. Kisebb incidensek is voltak már, de mint ahogy az egyik érintett tegnap mondta, nincs szándékukban verekedni a földekért. Ugyanakkor, azzal is tisztában vannak, hogy az ügy jogi rendezése elhúzódik és megtörténhet, hogy a földek megműveléséhez az idén hozzá se foghatnak. A nagybecskereki városházán további türelmet kértek a gazdáktól. Azt ígérték nekik, hogy akár már ma pontos információt adnak nekik arról, hogy mikor mehetnek a földekre. Tekintettel arra, hogy a földbérlők igazát április ötödikén megerősítette a nagybecskereki Gazdasági Bíróság, most a köztársasági ügyésznek kell(ene) eljárást indítani birtokháborítás miatt a PKB korporáció ellen. A gazdák viszont nem pereskedni akartak, amikor bérbe vették a földet, hanem megmunkálni. A csentai Jovan Drakulić tegnap elmondta, hogy a gazdák már pénzt fordítottak a bérletre, az újratermelési anyagokra is költöttek, és ha az idén nem művelhetik meg a földeket, akkor abból veszteségük származik. De azzal is tisztában vannak, hogy nem számíthatnak arra, hogy majd az önkormányzat emiatt kártalanítja őket.

A csentai és a perlaszi határban levő 1500 hektárnyi állami tulajdonban levő föld (ennek fele megművelhető, fele pedig legelő vagy nádas) körül ősz óta folyik a vita a parcellák eddigi használója, a belgrádi PKB és a földeket bérbe vevő gazdák között. A kérdéses földterület nemrég minisztériumi döntéssel visszakerült Nagybecskerek város fennhatósága alá, de a PKB belgrádi mezőgazdasági korporáció továbbra is igényt tart rá, hangoztatva, hogy negyven éve használják a földeket, amelyek minőségének a javítására komoly eszközöket fordítottak. Hivatkoznak egy 2009-ben, a szerbiai kormánnyal megkötött szerződésre is. A földek bérbeadására kiírt versenypályázaton a PKB nem vett részt. A tavaly ősszel bérbe adott, de továbbra is a PKB által használt mintegy 800 hektárból háromszáz hektárt már be is vetettek búzával, és a PKB dolgozói készülnek a többi parcellák bevetésére is. Képviselőik többször kijelentették, hogy ha kell, mezőgazdasági gépeikkel is megvédik a földeket, mert a kombinát 5000 hektárnyi surčini földjének eladása után (az arab Al Dahra cégnek) veszélybe került dolgozóik egzisztenciája.