2024. július 18., csütörtök

Kizsákmányolták a vállalatot?

A szabadkai Agrokombinat kisrészvényesei attól tartanak, hogy áron alul adják el a vállalatot

A szabadkai Agrokombinat Rt. mezőgazdasági termeléssel foglalkozó vállalat kisrészvényesei novemberben feljelentették Zoran Brankovićot, a vállalat igazgatóját. Szerintük megkárosította a kisrészvényeseket és az államot is. A kisrészvényesek a tegnap Szabadkán megtartott sajtótájékoztatójukon kiemelték, hogy véleményük szerint már a csődeljárást is koholt indokokra támaszkodva indították el, majd pedig beállított rendszerben eladták szinte az összes vagyonát.

Josip Ivanković, az Agrokombinat Kisrészvényesei Egyesületének képviseletében hangsúlyozta, hogy hosszú évek múltán e hónap 18-án kerül sor a vállalat eladására. Összefoglalva az elmúlt 7,5 év eseményeit elmondta, hogy a csődeljárás kezdetén, 2004. októberében, a vállalat 5,1 millió euróval tartozott a hitelezőknek. Ivanković szerint erre nem kellett volna sor kerüljön, ugyanis az Agrokombinat akkori rövid távú követelései meghaladták a 2 millió eurót, illetve 2,85 millió euró értékű készletekkel rendelkezett.
– A kisrészvényesek – akik 58 százalékos tulajdonosai voltak a vállalatnak – úgy tartották, hogy jobb lett volna, ha a vállalatban azonnal teljes csődöt jelentenek, hiszen akkor csupán 5 millió eurót veszített volna a cég, így viszont több mint fele odaveszett. A valamikori vagyonából nagyon kevés maradt – magyarázta Ivanković.
A csődeljárásnak, véleménye szerint, 2006-ban be kellett volna fejeződni, ám erre nem került sor, a csődbiztos, Somogyi Sándor és a vállalat igazgatóbizottsága, amelynek az élén Kasza József állt, eladásra bocsátotta a vállalat egyes ingatlanjait, így többek között az újzsedniki gazdaságot, a kisboszniai, majd a mišićevói sertésfarmot, a Verušićon található ingatlanokat, számos munkagépet és Újzsedniken egy 24 ezer tonna kapacitású silót is, valamint az ingatlanokkal együtt több ezer sertést és szarvasmarhát.
– Akkor az eladásból jelentősen több pénz befolyt, mint amekkora volt a vállalat adóssága. Az ingatlanok értéke több mint 10 millió eurót tett ki, ám az akkori vállalatvezetés úgy döntött, hogy nem törleszti az összes adósságot, hanem a kifizetést átütemezi 2013-ra, a fennmaradt pénzösszeget pedig visszaforgatja a termelésbe – mondta Ivanković. Úgy véli, már a csődeljárás előtt ki lehetett volna fizetni az adósságot, de a mai napig ezt nem tették meg, még mindig a régi adósságokat húzza magával a vállalat, azzal, hogy évek óta mintegy 8000 hektár területen gazdálkodott. A kisrészvényesek még 2009-ben feljelentést tettek a felelősök ellen a szabadkai ügyészségen, ám azóta sem kaptak visszajelzést arról, hogy bárkit felelősségre vontak volna.
– Attól tartunk, hogy a vállalat eladása után ezeket a feljelentéseket megsemmisítik, és hogy a meghirdetett 7,5 millió euró helyett értéken alul adják majd el a vállalatot. Habár a felbecsült érték sem valós, hiszen így is 10 millió eurót ér a vállalat – mondta a kisrészvényesek képviselője.
Milan Popović, az Önálló Szakszervezet szabadkai szervezetének elnöke kiemelte: a csődeljárás idején hatalmas összegeket ruháztak be azokba a létesítményekbe, amelyeket később eladásra bocsátottak, és ez arra utal, hogy megszervezett eladásról volt szó.
Radivoje Belančić szabadkai bróker kiemelte, annak ellenére, hogy a kisrészvényesek a vállalat többségi tulajdonosai, csak a csődeljárás elindításáig szólhattak bele a vállalat irányításába. Ezt követően a főhitelezők vették át ezt a szerepet. Kiemelte, mivel elindult a csődeljárás, a részvények soha nem is kerültek a börzére, így eladásukra a mai napig nem került sor. Ugyanakkor a részvényeseket vezetik, így ha sikerül az Agrokombinatot úgy eladni, hogy az összegből ki lehessen elégíteni a hitelezőket, vagyis az adósságot tisztázni lehet és marad pénz, a fennmaradt összeget arányosan osztják majd el a részvényesek között.
A vállalat első csődeljárásának elindításakor a vállalat vagyonát 16 millió euróra becsülték. A legutóbbi becslés szerint viszont a cég fennmaradt vagyona (a kisbajmoki zöldségtermesztéssel foglalkozó birtok, a nagyfényi út mellett található mezőgazdasági birtok, 1258 hektár földterület, a mikićevói farm, illetve a gabrići és a stipići farm) 7,5 millió eurót ér, így ezt az összeget határozták meg a 18-ára meghirdetett eladás alapáraként.