2024. július 18., csütörtök

Elkel-e az IPOK?

NAGYBECSKEREK
Nagydobon a régió legnagyobb keményítőgyára

A gyár eladásával végződik a csődeljárás a nagybecskereki IPOK keményítőgyárban, persze ha lesz érdekelt a június 29-ére bejelentett eladáson. Ez lesz a régió legnagyobb kukoricafeldolgozó gyárának az első eladási kísérlete, miután hat hónappal ezelőtt a hitelezők az átszervezés helyett a gyár vagyonának az eladása mellett döntöttek. A kezdőár 550 millió dinár, és a hónap végén derül majd ki, hogy lesz-e megfelelő ajánlat a gyár megvételére, amely az eladási árnál akár nagyobb is lehet.

A jelek szerint érdeklődés van, mert egyesek megvásárolták az eladási dokumentációt, de letétet eddig még senki sem tett. Nem hivatalos információk szerint a két potenciális vásárló az MK Komerc és a belgrádi Kartonval, a gyár jelenlegi bérlője. De Milan Nićetin csődeljárási biztos közölte, még egyikük sem vásárolta meg az eladási dokumentációt. Reméli, hogy a hónap második felében világosabb lesz a helyzet.

A nagybecskereki kereskedelmi bíróság a szerbiai pénzügyminisztérium adóhivatalának a kezdeményezésére tavaly áprilisában indított csődeljárást az IPOK-ban, mivel a Zoran Ćopić többségi tulajdonában levő keményítőgyár 1600 napig fizetésképtelen volt. Érdekes, hogy ugyanez a bíróság három évvel korábban, a 2006 és 2009 közötti csődeljárást az IPOK-ban azzal zárta le, hogy az átszervezés sikeresen megtörtént és a gyár talpra állt. Azonban csakhamar beigazolódott a dolgozók egy részének a gyanúja, vagyis hogy a körözés alatt álló Darko Šarićtyal is hírbe hozott gazdájuk mégsem teljesítette törvényes kötelezettségeit.

A csődeljárás alatt álló gyárat tavaly kibérelte a belgrádi Kartonval, abban a reményben, hogy legalább az elkövetkező két évben megszervezhetik a termelést. A belgrádi vállalat eddig az almádi (Jabuka) gyártól vásárolta a keményítőt, a nagybecskereki gyár újraindításának köszönhetően pedig több hazai, sőt még külföldi (horvát és osztrák) kartongyártó (keményítővel való) ellátását is tervezi. Ezért jelezték, hogy érdekeltek a gyár megvásárlásában is.

A dolgozók úgyszintén azt remélik, hogy a gyár eladása nem fosztja meg őket a kereseti lehetőségtől. A helyzetet azonban bonyolítja az AIK Bank, amelynek jelzáloga van az IPOK vagyonának a nagyobb részére.