2025. január 11., szombat

Vigyázat, cybercsalók!

A Városi Közlekedési Közvállalat illetékesei pénteken közleményben figyelmeztették a nyilvánosságot, hogy ismét csalók célkeresztjébe kerültek szolgáltatásaik.

Ezúttal arról van szó, hogy az e-pénztárca néven ismert elektronikus szolgáltatáscsomag Facebook felületével ismét visszaéltek ismeretlenek. Pontosabban: a Javni prevoz Novi Sad Facebook felhasználói felületen az jelent meg, hogy a Városi Közlekedési Közvállalat állítólag újévi meglepetéssel készül, és hogy megajándékozza a polgárokat – azok, akik 235 dinárért megvásárolják az Nsmart néven futó, e-pénztárcaként szolgáló kártyát, hat hónapos, ingyenes buszutazással jutalmazzák. A Városi Közlekedési Közvállalat nem áll e mögött a bejelentés mögött!  – Akárcsak nemrégiben, amikor is hasonló „fishing”, azaz adathalászó csalók támadták meg a vállalatot, ezúttal sem állunk az említett Facebook-profilon közzétettek mögött. Felhívjuk a polgárok figyelmét a csalásra, minden módunkban álló eszköz igénybe vételével arra fogunk törekedni, hogy megakadályozzuk ezt a goromba visszaélést vállalatunk nevével és szolgáltatáskínálatával – olvasható a közvállalat közleményében.

A Városi Közlekedési Közvállalat különböző promóciós akcióiról, kedvezménykínálatáról kizárólag hivatalos honlapjukon www.gspns.rs olvashatunk, illetve hivatalos Facebook- és Instagram-oldalakon.

 

A városi buszokban a jegyért 100 dinárt kell fizetni, de ha előre megvá-
sároljuk interneten keresztül, akkor csak 65 dinárba kerül. Országunk és városunk lakóinak többsége továbbra is e-analfabéta, ami kecsegtető lehetőségeket kínál a cybertérben operáló csalóknak. Nagyon jól
gondoljuk meg, hogy mikor és kinek küldjük el adatainkat, ellenőrizzük a honlapok vagy a beérkező SMS-üzenetek eredetiségét (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

A városi buszokban a jegyért 100 dinárt kell fizetni, de ha előre megvá- sároljuk interneten keresztül, akkor csak 65 dinárba kerül. Országunk és városunk lakóinak többsége továbbra is e-analfabéta, ami kecsegtető lehetőségeket kínál a cybertérben operáló csalóknak. Nagyon jól gondoljuk meg, hogy mikor és kinek küldjük el adatainkat, ellenőrizzük a honlapok vagy a beérkező SMS-üzenetek eredetiségét (Fotó: Dávid Csilla felvétele)

Hasonló, elektronikus csalások történtek a közelmúltban már másik rendszerekben is, talán a legismertebb a postai küldeményekre vonatkozó adathalászát. SMS-üzenetekkel bombázták és bombázzák még most is a polgárokat, ezekben csomag állítólagos érkezéséről értesítenek. A csomagátvételhez csak adatokat kértek/kérnek, de a csalók gyakran közvetlenül pénzátutalást is megpróbálnak kicsikarni.

Az újvidéki közvállalatok munkáját nem csupán a cyberspace-ben aktív csalók nehezítik meg, továbbra is veszélyt jelentenek a „hagyományos” bűnözők is. Nemrégiben a Városi Vízművek dolgozóiként bemutatkozó személyek járták az újvidéki lakásokat, hamis gázóra-leolvasókról is érkeztek már bejelentések. A fűtésidény kezdetén a fűtőtestek szivárgását ellenőrző „szakemberek” szoktak becsöngetni, legyünk nagyon óvatosak mind az internet világában, mind a valós térben!

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Városi Közlekedési Közvállalat illetékesei közleményben figyelmeztették a nyilvánosságot, hogy ismét csalók célkeresztjébe kerültek szolgáltatásaik (Fotó: Dávid Csilla felvétele)