Zoran Milivojević hivatásos diplomata a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ellen hozott szankciók kapcsán a Szerbiai RTV-nek nyilatkozva elmondta, hogy Szerbia az Amerikai Egyesült Államok és Oroszország közötti kapcsolatok járulékos vesztesége, és a jelenlegi helyzetben a diplomáciának kell lépnie.
Az USA szankciókat vezetett be a NIS ellen, Szerbiának pedig 45 napja van a probléma megoldására. A NIS közleményben hangsúlyozta, hogy működésük jelenleg zavartalan, a benzinkutak ellátása folyamatos, és a pancsovai finomító normál üzemmódban működik. Ugyanakkor az eddigi információk alapján az egyetlen mód a helyzet fenntartására az, ha az orosz vállalatok már nem birtokolnak részesedést a NIS-ben.
Milivojević szerint most a diplomáciai tárgyalások ideje jött el. Szerbia feladata, hogy tisztázza az USA-val, hogy a szankciók alkalmazása teljes körű-e, vagy van-e lehetőség kivételekre. Ha nem lehet kivételt elérni, a következő lépés az oroszokkal való tárgyalás lesz.
Milivojević úgy véli, sem Szerbia, sem Oroszország érdeke nem az, hogy a két ország kapcsolata veszélybe kerüljön.
– Ez globális kérdés, nem ENSZ-szankciókról van szó, hanem egyoldalú intézkedésekről. Ennek ellenére mi kárt szenvedünk, pedig egy olyan ország vagyunk, amelynek semmi köze a háborúhoz – hangsúlyozta Milivojević.
Elmondta, hogy ha az amerikai álláspont nem változik, Szerbia komoly károkat fog elszenvedni, és olyan megoldást kell találni a NIS ügyében, amely valószínűleg megkérdőjelezi a kapcsolatokat Oroszországgal.
Milivojević szerint az amerikaiakkal való tárgyalások fontosak, de amennyiben ezek eredménytelenek, Oroszországgal is tárgyalni kell a NIS tulajdonjogáról.
Hozzátette, hogy Aleksandar Vučić államfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök tervezett tárgyalásának csak az amerikaiakkal folytatott megbeszélések után lehet értelme, amikor már világos, hogy a helyzet végleges-e, illetve hogy van-e mozgástér a változtatásokra – közli a Szerbiai RTV.
Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)