2024. július 17., szerda

Sztrájk a szabadkai Sigmában

A vállalat számláit hetvenöt millió dinárral zárolták, bármelyik pillanatban megkezdődhet a csődeljárás – Kétszáz munkásból harmincöt maradt

(Fotó: Molnár Edvárd)

Másfél hónapja sztrájkolnak a szabadkai Sigma jelzőberendezéseket gyártó vállalat dolgozói. A valamikor kétszáz munkást foglalkoztató cégben mára harmincöten maradtak. A Sigmát öt évvel ezelőtt magánosították: mintegy 450 000 euróért vette meg a šabaci Galeb Group. Négyhavi fizetéssel tartozik a vállalat a munkásoknak, s egy éve egyetlen komoly megrendelése sem volt.

– A szabadkai Sigma újabb példája a rossz magánosításnak. Egyre kevesebben és egyre kevesebbet dolgoznak. A privatizáció alkalmával, 2007-ben 202-en dolgoztak a vállalatban, azóta folyamatosan bocsátották el az embereket. Mára mindössze 35-en maradtak. A legnagyobb gond az, hogy nem látják a cég jövőjét, hiszen nincs munka, és így nincs rendszeres fizetés sem – mondta Milan Popović, a Független Szakszervezet szabadkai szervezetének elnöke.

A Sigma számláit zárolták, bármelyik pillanatban bármelyik bank megindíthatja a csődeljárást. Összesen 75 058 523,86 dinárral tartozik a vállalat tíz különböző banknak. Ebben az esetben, mint a legtöbb szabadkai magánosítás kapcsán, felmerül a bűnözés kérdése, hiszen a forgatókönyv itt is hasonló. A tulajdonos feltételezhetően csak az ingatlan miatt vásárolta meg a vállalatot, hogy azt hitellel terhelje le. A felvett pénzt nem a vállalatba fektette, hanem a gyanú szerint vagy a többi cégének számláira, vagy egy külföldi számlára utalta át. Milan Popović szerint a pénz útját lehetne követni, de ki hajlandó erre, ha vannak olyan vállalatok – például az Agrokombinat – amelyeknek a magánosítása kapcsán beadott feljelentések három éve állnak a szabadkai bíróságon.

A Sigma ellen is bűnvádi feljelentést tesznek a rosszul lefolytatott magánosítás miatt, a fizetések megfizettetése kapcsán pedig már döntött a bíróság az alkalmazottak javára. A vállalat további négyhavi fizetéssel tartozik a munkásoknak, akik közül a legtöbben több mint húsz éve dolgoznak a vállalatban.

– A legutóbbi komoly megrendelésünk egy évvel ezelőtt egy mostari vállalattól érkezett, 250 000 euró értékben készítettünk vasúti jelzőberendezéseket. Azóta szinte semmi munka nincs – mondta Rado Korać, a Sigma szakszervezetének elnöke.

A vállalat huszonöt munkása augusztus elsején kezdett sztrájkolni, reménykedtek abban, hogy sikerül kiharcolni jogaikat, ám nem lehetnek elégedettek az eredménnyel. A tulajdonostól, Radoslav Veselinovićtól folyamatosan azt a választ kapják, hogy nincs pénz, s mivel nincs munka, nincs megrendelés, ő nem tudja, mitévő legyen. Csupán a vállalat vagyonának eladásából tudna pénzt teremteni a fizetésekre.

– Többen közülünk harminc éve vagyunk a vállalatban, s arra kényszerülünk, hogy könyörögjünk ötezer dinárokért, amelyért tisztességesen megdolgoztunk – mondta Suzana Boldižar.

Az alkalmazottak szerint nincs más kiút, mint az, hogy a vállalat csődbe menjen. Nekik nincs mitől tartaniuk, mert nincs vesztenivalójuk. Csak az elvégzett munkáért járó bérüket követelik, illetve azt, hogy valaki őszintén megmondja, van-e jövője a vállalatnak, komolyan akar-e dolgozni, vagy sem.

Radoslav Veselinović a Demokrata Párt és a Szerbiai Demokrata Párt alapító tagja, a Szerbiai Közgazdasági Kamara elnöke volt 2001 és 2005 között. A Sigma dolgozói szerint mintegy húsz vállalata volt a szabadkai gyár megvásárlásakor, ezek közül a legtöbb csődeljárás alatt áll, illetve hitelekkel terhelt.

A szabadkai Sigma 1923-ban alakult meg, vasúti és más útjelző, illetve vészjelző berendezéseket gyártó cég, valamikor a vállalatban több mint hétszáz alkalmazott dolgozott. Ma van 178. napja, hogy a számláit zárolták.