2024. szeptember 12., csütörtök

Kétezer eurót képtelenség fizetni a gázért

Másfél évre elegendő földgáztartalékunk van

„Üdvözöljük önöket a bátor, új világban, ahol az európaiak 2000 eurót fognak fizetni a gázért!” – reagált közösségi oldalán kedden Dmitrij Medvegyev, Oroszország Biztonsági Tanácsának elnökhelyettese Olaf Scholz német kancellár bejelentésére, hogy a német szövetségi kormány azonnali hatállyal felfüggeszti az Északi Áramlat 2 földgázvezeték üzembe helyezésének folyamatát, mivel Moszkva elismerte a kelet-ukrajnai oroszbarát területek függetlenségét.

– Szerbia számára a 2000 eurós ár (1000 köbméteréért) elviselhetetlenül magas, így hát remélem, sikerül kedvezőbb megállapodásra jutnunk. Nem tudom, ki lesz képes megfizetni ezt az árat, de tény, hogy az orosz gáz nélkül Európa sem boldogul. Az pedig, hogy majd tartályhajókkal szállítják a gázt, csak mesebeszéd, az csupán a szükségletek kis hányadát teheti ki – kommentálta a fejleményeket Aleksandar Vučić államfő. Mint mondta, az államvezetés mindenre készen áll annak érdekében, hogy az ország lakosságát ellássa energiahordozókkal. Megjegyezte, az európai országok közül Szerbiában a legolcsóbb a villanyáram. Nagy kár – mondta –, hogy nincs kijáratunk a tengerre, mert így gondok vannak a kőolajnak és származékainak a beszerzésével. „Van ugyan Dunánk, de egyes országok nem tudnak eljutni a konstancai kikötőig. Tárgyaltam Irán képviselőivel, Iránnak van kőolaja, földgáza, mindene, de nem könnyű a szervezés. Valami jöhet Irakon keresztül, valami Azrebajdzsánon, elég komoly együttműködés várható, és nem csak velük. Azon leszünk, hogy a lehető legnagyobb mértékben enyhítsük a válság következményeit”– jelezte az államfő a Pink tévének nyilatkozva.

A K1 tévé Vojislav Vuletićet, a Szerbiai Gázegyesület illetékesét kérdezte az előállt és várható energiahelyzetről. Azt mondta, Szerbiában a 10 százalékos gázáremelkedés ellenére is lesz elegendő földgáz, a Balkáni Áramlatnak köszönhetően másfél évre biztosított a szükséges mennyiség. „Mi a Gazprommal hosszú távú megállapodásokat kötünk, sok más ország nem így tesz, ezért is emelkedett az ár. Ez Európa veresége, Amerikára hallgatott, amivel magának okozott problémát. A világban, különösen Amerikában nincs elég cseppfolyós gáz” – magyarázta Vuletić, aki szerint a világnak új földgázforrások után kell néznie, Katarból és Ausztráliából kellene beszerezni, de a következő 10-15 évben még biztosan Oroszország marad a fő gázellátó. Azt is hangsúlyozta, Szabadkán, Szávaszentdemeteren (Sremska Mitrovicán), Belgrádban, Kragujevacon és Nišben mielőbb új, gázüzemű hőerőműveket kell építeni, hiszen ezek olcsóbbak és gyorsabban elkészülnek.