– Az érintettek közül többen hozzánk fordultak segítségért, mert nem tudnak hozzájutni ahhoz a pénzhez, amiért 2010 márciusa és októbere között megdolgoztak, és a PIK-ben zárt ajtókra találtak. A jogászunkkal felkerestük az illetékeseket, akik azt mondták, ezzel csak március után tudnak foglalkozni, és a csődeljárásra hivatkoznak, miközben a 2011-es idényre kifizették a munkásokat. Ez a probléma egyébként nem csak a Flora munkásait érinti, hiszen a farmon és másutt is vannak szezonmunkások – tudtuk meg Burnát Zoltántól, a VMDK óbecsei szervezetének elnökétől.
Az érintettek elmondása szerint az idénymunkások közül többen éltek a PIK által felkínált lehetőséggel, és a cég termékeibe fektették a bérüket, mert a kombinát vezetői nem tudták megjósolni, hogy mikor juthatnak pénzhez a munkások. Ők a Stari Bečej Ifjúsági Szövetkezeten keresztül 2010-ben 90 dináros órabérre szerződtek, amely jelenleg 120 dinár.
Megkeresésünkre a PIK igazgatója, Milan Mišić elmondta:
– 2009-ben és 2011-ben is rendszeresen kifizették a szezonmunkásokat, de a szóban forgó tavalyi bérek bekerültek a csődkötelezettségek közé. Ezt a pénzt az átszervezési terv megszavazását követő 45 napon belül kapják meg a munkások. A szavazásra február 22-én kerül sor, de ha a hitelezők nemet mondanak a tervre, a vállalat csődbe megy. Ezek a bérkötelezettségek nem jelentenek nagy tételt, és az átszervezési terv megszavazása után az lesz az első dolgunk, hogy a munkásokat kifizessük, de addig a csődtörvény miatt nem tehetünk semmit. Mivel az idei évet pozitívan zárjuk, nem okoz gondot a kifizetés.
A 60 millió eurót meghaladó tartozás, a likviditási gondok, a 19 millió euró értékű számlazárolás miatt a mintegy 1600 főt foglalkoztató PIK Bečej Mezőgazdasági Kombinát ellen az idén márciusban kezdeményeztek csődeljárást. Miroslav Vasin tartományi munkaügyi és foglalkoztatási titkár akkor olyan ellenőrzött csődeljárásról beszélt, amelynek során egy reorganizációs és konszolidációs programmal megmenthető a vállalat a csődtől.