2024. szeptember 5., csütörtök

Még az idén ismét megdrágul az áram

Feltétlenül szükség van az áram drágítására, még újév előtt – jelentette be Dubravka Đedović bányászati és energiaügyi miniszter. Sietett hozzátenni, a szociálisan veszélyeztetett polgárok számára a költségvetésben a korábbinál három és félszer nagyobb összeget tartalékoltak áram- és gázdrágulás esetére, így a rászorulóknak jelentős, akár 50 százalékos engedményeket is biztosítani tudnak. Fontos, hogy a legszegényebb sorsú polgárok az enegetikai szempontból veszélyeztetett vásárló státusba kerüljenek. Eddig 70.000 ilyen áramfogyasztót tartanak nyilván, de enyhítettek a feltételeken, hogy minél többen, legalább kétszer ennyien részesüljenek kedvezményben, elsősorban a kiskeresetűek, a falusi lakosság, a szociális és ápolási segélyre meg családi pótlékra szorulók, valamint a betegek.

Továbbra is az a cél, hogy a villanyáram ára a legalacsonyabbak között legyen a régióban (Fotó: Dávid Csilla)

Továbbra is az a cél, hogy a villanyáram ára a legalacsonyabbak között legyen a régióban (Fotó: Dávid Csilla)

– Most folynak az áremelési tárgyalások, úgy gondoljuk, hogy szükség van a drágításra, és mindenképpen még újév előtt. Arra törekszünk ezúttal is, hogy a lehető legkisebb mértékben emeljük a villanyáram árát, de a kiigazítás az energiaszektor stabilitása érdekében elengedhetetlen – mondta Đedović Tanjugnak. Az energiahordozókkal való ellátottságot illetően arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy az ország felkészült a következő télre is, a készletek megfelelő szinten vannak, váratlan körülmények esetére is van elegendő mindenből. Emlékeztetett arra, hogy az áram és a gáz ára évtizedekig alacsony volt, de ez most már tarthatatlan, hiszen növelni kell az energiaszektor beruházásait. Tavaly az állam sokat segített az energiacégeknek, most is folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetüket.

– A Nemzetközi Valutaalappal kötött szerződésben vállaltunk bizonyos kötelezettségeket, a villanyáram és a földgáz árát is úgy kell alakítanunk, hogy ne sodorjuk veszélybe se a háztartásokat, se a gazdaságot, de hogy az energiaszektorban jusson a fontos beruházásokra is: 15 milliárd euróra tehető az az összeg, melyet a következő 10-12 évben a fejlesztésekre kell fordítanunk. Közben azt tűztük ki célul, hogy a villany és a gáz ára a legalacsonyabbak között legyen a régióban. Tavaly ez sikerült is, egyes országokban viszont duplájára emelkedtek az árak, Észak-Macedóniában és Romániában 120, illetve 130 százalékkal növekedtek” – folytatta a miniszter. Arról is tájékoztatott, hogy a hazai és a magyarországi, bérelt tárolókban 645 millió köbméter gáz van, ami átlagos fogyasztás mellett 40–50 napra elegendő. Van továbbá 1.900.000 tonnás szénkészlet, ez elég lesz 20 napi áramtermeléshez akkor is, ha bármilyen rendkívüli helyzet adódna. A nafta- és a kőolajszármazék-tartalékok az átlagos fogyasztás 91 százalékán állnak.

A nemzetközi tőzsdéket illetően elmondta, a kőolajárak hosszú időn át emelkedtek, de az utóbbi napokban hordónként 85 dolláron állapodtak meg, míg tavaly ősszel a 90-95 dollárt is elérték. További alakulásuk az ukrajnai helyzettől, a kitermeléstől és a kínai kereslettől is függ. A villanyáram ára aránylag stabil, 100-110 euró/MWh, tavaly volt olyan pillanat, hogy a 600 eurót is meghaladta. A gázár is meglehetősen stabil, ezer köbmétere most 371 euró, tavaly olykor 3000 eurónál is több volt. Európában a gáztárolók 90 százalékban vannak feltöltve.