2024. szeptember 5., csütörtök

Szeptember 7-én közlik a minimálbér új összegét

Ljubisav Orbović: A kormányzat nem mutat hajlandóságot nézetének módosítására

A jövő héten derül ki, hogy 2024 januárjától pontosan mennyi lesz a legalacsonyabb munkabér. A Szociális-gazdasági Tanács (SES) kollégiumának szerdai ülésén, melyen részt vettek a munkaügyi tárca és a pénzügyminisztérium képviselői is, csak a Tanács következő ülésének időpontjáról állapodtak meg, ez pedig szeptember 7-e, 10 óra, ekkor születhet meg a végső döntés a minimálbér új összegéről – erősítette meg a Tanjugnak Ljubisav Orbović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének (SSSS) elnöke.

– A Szociális-gazdasági Tanács kollégiuma nem hoz semmilyen határozatokat, erre nincs is felhatalmazása. A testület nem illetékes a minimálbér-tárgyalások lebonyolításában, erre ugyanis a szakszervezetek, a köztársasági kormány és a munkaadók képviselői hivatottak. Szerdán a kollégium semmiről sem döntött, és semmiféle megállapodás nem született a minimálbért illetően – nyilatkozta Orbović. Kiemelte, a szakszervezetek ragaszkodnak korábbi állásfoglalásukhoz.

A szakszervezetek szerint nem lehet 52.000 dinárnál kevesebb a minimálbér, mert ennyibe kerül a minimális fogyasztói kosár (Fotó: Dávid Csilla)

A szakszervezetek szerint nem lehet 52.000 dinárnál kevesebb a minimálbér, mert ennyibe kerül a minimális fogyasztói kosár (Fotó: Dávid Csilla)

– A kormány és a Pénzügyminisztérium semmilyen hajlandóságot nem mutatott arra, hogy korábbi elképzelésein valamit is változtasson, a munkáltatók pedig többé-kevésbé semlegesek” – vázolta a helyzetet a szakszervezeti vezető, arra figyelmeztetve, hogy a munkaügyi törvény szerint legkésőbb szeptember 15-éig dönteni kell.

Siniša Mali pénzügyminiszter szerdán, a kollégiumi ülést követően közösségi bejegyzésében a történelem legnagyobb arányú minimálbér-növeléséről beszélt, hozzátéve: úgy kell emelni a legalacsonyabb keresetet, hogy megőrizzék a teljes foglalkoztatást. Januárban 14,3 százalékkal növelték a minimálbért, ami pillanatnyilag 40.020 dinár. A Pénzügyminisztérium azt javasolta, hogy jövőre 17,8 százalékkal növeljék, azaz 47.154 dinár legyen, a szakszervezetek számára pedig az 52.000 dinár az elfogadható összeg, mert ennyibe kerül a minimális fogyasztói kosár. A kormány a munkaadóknak azt kínálta fel, hogy 21.700-ról 25.000 dinárra növeli a bérek adómentes részét.

Zoran Marković, az SSSS képviselője, a szakszervezeti tárgyalócsoport tagja a minap azt mondta, hogy a munkások és érdekvédelmi szervezeteik elvetették a kormányzat béremelési javaslatát, nem elég 230-ról 271 dinárra növelni az órabért, mert a megélhetési költségek emelkedéséhez képest ez nem reális. „Az élelmiszerárakat kell figyelni: 2020 júliusa és 2021 júliusa között 20,3 százalékkal emelkedtek, a következő egy évben pedig újabb 21,1 százalékkal, tehát 2 év alatt összesen 41,4 százalékkal, viszont a minimálbér januári és most felajánlott növelése összesen csak 32,1 százalékot tesz ki.” A szakszervezetek azt is kezdeményezték, hogy már szeptember 1-jétől sor kerüljön a bérkorrekcióra, majd január 1-jétől az évente szokásos kiigazításra, de a kormány reagálásáról nincs hír.