2024. szeptember 5., csütörtök

Kerékpáron országhatárokon át

Zárul az EcoBikeNet, a Szerbia és Magyarország közötti IPA-program

Újvidéken tegnap a Tartományi Természetvédelmi Hivatal dísztermében zárókonferenciát tartottak az EcoBikeNet – A határon átnyúló természetközeli kerékpárutak hálózatának együttes fejlesztése elnevezésű projektum kapcsán, amely az Interreg-IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködés keretében valósul meg.

Palimir Tot: Az a cél, hogy minél több turista érkezzen Vajdaságba, ehhez azonban mindenképpen hozzájárul a kerékpáros turizmus fejlesztése (Fotó:Dávid Csilla)

Palimir Tot: Az a cél, hogy minél több turista érkezzen Vajdaságba, ehhez azonban mindenképpen hozzájárul a kerékpáros turizmus fejlesztése (Fotó:Dávid Csilla)

A projektum célja az EuroVelo 11 nemzetközi kerékpárútvonal magyarországi és szerbiai szakaszainak  fejlesztése. Az útvonal Norvégia északkeleti részétől húzódik egészen Görögországig, hossza mintegy 6 ezer kilométer. Vajdaságban a Horgos–Röszke határátkelőhelytől Belgrádig húzódik, ahol egyesül az EuroVelo 6 nemzetközi kerékpárúttal. Legnagyobbb része a Tisza és Duna folyók menti töltéseken halad. A projektumot a Tartományi Gazdasági és Idegenforgalmi Titkárság, a Tartományi Településrendezési és Környezetvédelmi Titkárság, valamint a magyarországi Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. (NIF) vállalat valósítja meg. A szerbiai partnerek fő tevékenysége két olyan tervdokumentáció kidolgozása, amely az EuroVelo 11 vajdasági szakaszának (Magyarkanizsa községben) 14,8 km hosszú kerékpárút kiépítéséhez szolgál alapul, illetve biztosítja az útvonal megjelölését turisztikai jelzőtáblákkal. Ezáltal a kerékpárosok tájékozódhatnak a közelben lévő védett természeti területek felé vezető útvonalakról.

Vígh Loránd (Fotó: Dávid Csilla)

Vígh Loránd (Fotó: Dávid Csilla)

Vígh Loránd, a tartományi településrendezési és környezetvédelmi tikárság munkatársa elmondta, hogy a pályázat 2020. december 1-jén nyílt meg és szeptember 30-án zárul.

– A legfontosabb a turisztikai megjelölése ennek az útvonalnak. A Vajdaságot érintő szakaszt szeretnénk fejleszteni olyan módon, hogy az ott kerékpározók információt kaphassanak arról, hogy milyen természetvédelmi területek találhatók a kerékpárúton és a környékén. Tehát olyan tervdokumentációt készítettünk el, amely turisztikai jelzőtáblák kihelyezését teszi lehetővé. Ezek útmutatóul szolgálnak a kerékpározóknak, illetve rövid ismertetőt is kapnak a természetvédelmi területekről – fejtette ki Vígh Loránd.

Brankica Tabak (Fotó: Dávid Csilla)

Brankica Tabak (Fotó: Dávid Csilla)

Brankica Tabak tartományi településrendezési, építkezési és környezetvédelmi altitkár elmondta, hogy a projektumban való részvétel során rájöttek arra, hogy csak közösen lehetnek sikeresek.

–  A magyar  kivitelezők befejezték a munkálatokat, így megtarthattuk a zárókonferenciát. A projektum által szeretnénk bemutatni Vajdaság szépségeit. A kerékpárútvonalnak köszönhetően vonzóbbá tehetjük Vajdaságot, és a környezet minőségét is javíthatjuk. Remélem, hogy a közeljövőben konkrét eredményekről számolhatunk be – fejtette ki Tabak.

Palimir Tot, a tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár helyettese elmondta, hogy a projektum célja a tervdokumentációk elkészítése a kerékpárút megépítéséhez, illetve a turisztikai útjelző táblák kihelyezéséhez. A tervdokumentáció elkészítése a kerékpárutak megépítésének alapvető feltétele. A tartományi tikárság célja, hogy minél több turista érkezzen Vajdaságba, ehhez azonban mindenképpen hozzájárul a kerékpáros turizmus fejlesztése – fogalmazott Palimir Tot.