A nők keresetéről és munkaerőpiaci részvételéről szóló kutatása juttatta az idén Nobel-emlékdíjhoz Claudia Goldin amerikai gazdaságtörténészt. A Harvard Egyetem professzora alkotta meg ugyanis az első átfogó, évszázadokat felölelő beszámolót a nők munkapiaci helyzetéről: kutatásai feltárták a változások okait, valamint a nemek között fennálló szakadék fő okait – írják az akadémiai indoklásban.
A gazdaságtörténész több mint 200 évnyi adatot gyűjtött az Egyesült Államokban levéltárakban, hogy bemutassa, hogyan és miért változtak a nemek közötti különbségek a keresetek és a foglalkoztatási ráták terén az idők során. Tanulmánya szerint a nők jelentősen alulreprezentáltak a globális munkaerőpiacon, és amikor dolgoznak, kevesebbet keresnek, mint a férfiak.
A közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíj idei várományosának kilétét a Svéd Tudományos Akadémia fedte fel hétfőn Stockholmban. A magas szintű elismerést egyébként a Svéd Nemzeti Bank alapította 1968-ban, fennállásának 300. évfordulója alkalmából. Célja kiegészíteni az Alfred Nobel által alapított díjakat, és elismerni a közgazdaságtudomány terén elért eredményeket.
A díjat az idén 55. alkalommal ítélték oda, és ezúttal tizenegymillió svéd korona összegű jutalom jár vele. A korábbi években a 93 kitüntetett közül 26-an egyedül, 20 alkalommal ketten, 9 alkalommal hárman megosztva részesültek az elismerésben. Az eddigi legfiatalabb díjazott a francia–amerikai Esther Duflo, aki 2019-ben 46 évesen, a legidősebb az amerikai Leonid Hurwicz, aki 2007-ben 90 évesen kapta az elismerést. A díjat eddig három nő kapta meg: 2009-ben az amerikai Elinor Ostrom, 2019-ben Esther Duflo és idén az amerikai Claudia Goldin. Van egy magyar is a díjazottak között: Harsányi János 1994-ben harmadmagával részesült a kitüntetésben – emeli ki a díj kapcsán a magyar sajtó.