A Szerbiai Villanygazdaság vezeti azt a listát, amelyet a legnagyobb veszteséggel működő hazai cégekről hozott nyilvánosságra a Gazdasági Nyilvántartási Ügynökség (APR). Az országos energiaszolgáltató ugyanis 72,6 milliárd dináros negatív egyenleggel zárta a múlt évet – áll a jelentésben. Ugyanebben hozzáteszik: a villanygazdaság 5,6-szor nagyobb veszteséggel működött, mint 2021-ben.
A villanygazdaság vesztesége elsősorban az alaptevékenységéből ered, mivel az országos szolgáltató az energiaválság idején is a piaci áraktól jelentősen alacsonyabb áron biztosította a villanyáramot a fogyasztóknak – utaltak az adatok részletesebb elemzésére a szakemberek. Hangsúlyozták, hogy a 72,6 milliárd dináros veszteségből 61,5 milliárd az említett, mesterségesen alacsonyan tartott fogyasztói árakból ered. Ugyanakkor a villanygazdaság alkalmazta a legtöbb munkást is az országban: 20.008 dolgozót foglalkoztatott.
A gazdasági társaságokat elemző „Száz leg-” elnevezésű lista második helyét a lényegesen kevesebb, de még mindig jelentős 24,6 milliárd dináros veszteségével az Ikarbus Kft. foglalta el. Elemzők szerint a szóban forgó cég jelentősen nagyobb veszteséget mutatott ki az előző évekhez képest, elsősorban a megnövekedett kiadások, illetve a részesedések értékesítése miatt. A gazdasági társaság tavaly 20 munkást alkalmazott, azaz néggyel kevesebbet, mint előző évben – áll a jelentésben.
Az Ikarbushoz képest megfeleződik a negatív üzletelés a harmadik helyen, amelyen az Arena Channels csoportosulás végzett 12,5 milliárd dináros veszteséggel. A csoportosulás százszázalékos tulajdonosa a Telekom Srbija, amely viszont többségében állami tulajdonban van. A cég égisze alatt számos televíziócsatorna működik, többek között olyanok is mint az Euronews és a Bloomberg Adria. Az ezeket összekapcsoló csoportosulás veszteségének jelentős része a vagyontárgyak amortizációs költségének lényeges növekedéséből ered: ezen kiadások a korábbi 1,99 milliárd dinárról 15,7 milliárdra duzzadtak. Ugyanakkor az üzleti költségek is jelentősen, mintegy 84,7 százalékkal megnőttek. Így a jövedelem 26 százalékos emelkedésével is veszteségesen zárta a 2022. évet a csoportosulás – magyarázták a szakemberek.
Az első öt helyen szerepel még a kragujevaci FCA (Fiat Chrysler Automobiles) szerbiai üzeme is 11,7 milliárdos negatív egyenleggel. A gyár veszteségét elsősorban az okozta, hogy jelentősen kevesebb terméket tudott értékesíteni a külföldi piacon, ahol 30,9 milliárd dináros jövedelem helyett csak 10,7 milliárdot valósított meg. A cég jövedelme emiatt 48,5 százalékkal esett, és ezt azzal sem tudta egyensúlyozni, hogy jelentősen csökkentette a költségeket is – hozta nyilvánosságra az ügynökség.
Az FCA-tól nem sokkal marad le a Rio Sava Exploration Kft. sem a 9,9 milliárd dináros veszteségével. A több céget összekapcsoló társaság még mindig fejlesztés alatt áll, így üzleti szempontból nem teremt saját bevételeket. Ugyanakkor a társaság tőkéje jelentősen nőtt az elmúlt időszakban, és az év végére 3,5-ször nagyobb lett a korábbi évekhez képest: elérte a 2,7 milliárd dinárt – mutatnak rá az alapítók folyamatos befektetéseire az APR elemzői.
A jelentésükből az is kiderül, hogy a szerb gazdaság is veszteséges volt tavaly, mintegy 374,8 milliárd dinárral. Ez harmaddal nagyobb összeg az előző évinél – írják az elemzők. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy 2022. évet 27.868 gazdasági társaság zárta negatív egyenleggel, ami viszont 469-cel kevesebb, mint egy évvel korábban. Az éves veszteség jelentős része tehát elsősorban az első száz gazdasági társaság számlájára írható, amelyek 246,2 milliárd dinárt halmoztak fel negatív értékben. Az általuk termelt veszteség ugyanis 2,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábban kimutatott adatoknál – magyarázták az ügynökség szakemberei. Az elemzésben azt is hangsúlyozzák, hogy a „feketelista” öt első helyén szereplő cég közül négy az előző kimutatásnál is az első helyeken szerepelt: az idén 131,3 milliárd dináros veszteséget termeltek, ami az egész gazdaság veszteségének 53,3 százalékát teszi ki.