A CEPER (Central European Perspectives) kutatóintézet 12 közép-európai országban végzett felmérése szerint a lakosság abszolút többsége rendelkezik hitelkártyával vagy betéti kártyával, hat országban viszont a megkérdezettek több mint fele még mindig gyakrabban fizet készpénzzel, mint bankkártyával. Köztük van Szerbia is: itt a közvélemény-kutatás által felölelt lakosság 78 százalékának van bankkártyája, de 71 százalék szívesebben fizet készpénzzel. Montenegróban még kifejezettebb ez az álláspont: 76 százalék részesíti előnyben a készpénzfizetést.
Ausztria, Bulgária, Magyarország, Horvátország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia lakosságának több mint 80 százaléka rendelkezik hitel- vagy betéti kártyával. Ausztria ilyen szempontból kiemelkedő eredményt mutat: 93 százaléknak van fizetőkártyája. Nagy meglepetésre kiderült azonban, hogy az európaiaknak több mint a fele mégis és még mindig gyakrabban fizet készpénzzel, ami különösen Ausztriára, Bulgáriára, Szerbiára, Montenegróra, Észak-Macedóniára és Romániára jellemző.
A CEPER munkatársainak felmérése szerint a csehek többsége átállt: a lakosság 69 százaléka inkább előveszi a bankkártyát, mint hogy készpénz után keresgéljen a zsebében. Nem így a Magyarországot, Bulgáriát, Horvátországot, Montenegrót, Szerbiát, Észak-Macedóniát és Romániát felölelő csoport lakosai: több mint 20 százalékuk mindig csak készpénzt használ. Szerbiában a bankjegyekhez ragaszkodók aránya 41, Montenegróban 51 százalék.
Szerbiában és Észak-Macedóniában a megkérdezettek 20 százaléka mondta azt, hogy mindig vagy időnként alkalmazza az érintésmentes fizetést, vagyis okosórával vagy okostelefonnal fizet.
Montenegróban ez az arány 33, Csehországban és Lengyelországban 41, Romániában 44 százalék.