2024. december 23., hétfő

Szerbia lakossága ragaszkodik a készpénzhez

A CEPER (Central European Perspectives) kutatóintézet 12 közép-európai országban végzett felmérése szerint a lakosság abszolút többsége rendelkezik hitelkártyával vagy betéti kártyával, hat országban viszont a megkérdezettek több mint fele még mindig gyakrabban fizet készpénzzel, mint bankkártyával. Köztük van Szerbia is: itt a közvélemény-kutatás által felölelt lakosság 78 százalékának van bankkártyája, de 71 százalék szívesebben fizet készpénzzel. Montenegróban még kifejezettebb ez az álláspont: 76 százalék részesíti előnyben a készpénzfizetést.

Ausztria, Bulgária, Magyarország, Horvátország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia lakosságának több mint 80 százaléka rendelkezik hitel- vagy betéti kártyával. Ausztria ilyen szempontból kiemelkedő eredményt mutat: 93 százaléknak van fizetőkártyája. Nagy meglepetésre kiderült azonban, hogy az európaiaknak több mint a fele mégis és még mindig gyakrabban fizet készpénzzel, ami különösen Ausztriára, Bulgáriára, Szerbiára, Montenegróra, Észak-Macedóniára és Romániára jellemző.

A CEPER munkatársainak felmérése szerint a csehek többsége átállt: a lakosság 69 százaléka inkább előveszi a bankkártyát, mint hogy készpénz után keresgéljen a zsebében. Nem így a Magyarországot, Bulgáriát, Horvátországot, Montenegrót, Szerbiát, Észak-Macedóniát és Romániát felölelő csoport lakosai: több mint 20 százalékuk mindig csak készpénzt használ. Szerbiában a bankjegyekhez ragaszkodók aránya 41, Montenegróban 51 százalék.

Szerbiában és Észak-Macedóniában a megkérdezettek 20 százaléka mondta azt, hogy mindig vagy időnként alkalmazza az érintésmentes fizetést, vagyis okosórával vagy okostelefonnal fizet.

Montenegróban ez az arány 33, Csehországban és Lengyelországban 41, Romániában 44 százalék.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás