2024. november 25., hétfő

Tíz új képesítési lehetőség

A jövő tanévben tovább szélesítik a gyakorlati oktatást Szerbiában – Január közepétől várják a duális képzés megvalósítása iránt érdeklődő munkaadók jelentkezését

Az érdekelt munkáltatók január 15-ig jelentkezhetnek a duális oktatás megvalósítására – áll a Szerbiai Gazdasági Kamara felhívásában, amelyben 83 szakképzés lehetőségét vázolják fel a 2024/2025-ös tanévben. Az évnek ebben az időszakában ugyanis rendszerint begyűjtik az adatokat arról, hogy a munkáltatóknak milyen szakkáderre van szükségük – magyarázta Mirjana Kovačević, a gazdasági kamara oktatással és duális képzéssel megbízott központjának vezetője, a Tanjug felkérésére. 

– A munkaadók a duális oktatás meghonosításáért létrehozott honlapon jelezhetik a munkájukhoz szükséges szakkádert. Az idén 10 új szakképesítési lehetőséget is feltüntettünk, amelyekre az előzetes felmérések szerint nagy szükség van a hazai munkapiacon. Ezek között vannak a különböző járművezetői képesítések, az elektronikai, illetve automatikai technikusi szakok, de autó-villanyszerelőkből is kevés van az országban. A duális oktatás alapja a hiányszakmák felmérése az iparban: ezt követően az Oktatási Minisztérium, illetve a duális oktatással foglalkozó iroda a nemzeti érdekeket alátámasztó országos keretre alapozva megalkotja a középiskolák beiratkozási tervét a következő tanévre – mondta Kovačević.

Hozzátette: a szerb állam azóta támogatja a duális képzés megvalósítását, amióta először megjelent az oktatási rendszerünkben. Az illetékesek iskolaévenként döntenek a rendelkezésekről, illetve a duális oktatást megvalósító iskolák és munkáltatók támogatásáról – hangsúlyozta az országos gazdasági kamara szakembere. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy az elmúlt 10 évben a duális képzés révén jelentős eredmények születtek Szerbiában: ma már 950 cég biztosít lehetőséget a tanulóknak a gyakorlati képzésre, 186 iskola 16 ezer diákja vesz részt a programban, amely tavaly 73 képesítési lehetőséget nyújtott a fiataloknak. 

– Az eredmények mellett is van hova fejlődni. Erről tanúskodik az a törvénymódosítás is, amelyet szeptember 15-én érvényesített a szerb állam a duális képzés szabályozására vonatkozólag. Az újítások szerint ugyanis tovább növelték a valós munkakörnyezetben elvégzett órák számát, de a cégekben megvalósított szakmai tanórák számát is. Előirányozták, hogy a 2026/2027-es tanévtől a hároméves szakokon 60 százalékkal növelik azoknak a szaktantárgyaknak az óraszámát, amelyeket a programban részt vevő munkaadóknál teljesítenek a tanulók. A négyéves szakokon ugyanezeket 40 százalékkal emelik – vázolta a tervek lényegét Kovačević.

Ugyanakkor kiemelt pár további olyan változást is, amelyet a nemrégiben érvényesített törvénymódosítás előrelát. A szakember szerint egyszerűsítették azt az eljárást, amellyel ellenőrzik, hogy a tanuló teljesítette a duális képzés végzéséhez szükséges feltételeket. A kérelemhez ugyanis a korábbi 11 dokumentum helyett a jövőben csak 4 okiratot kell csatolni. További újdonságnak számít a kisvállalkozók csoportosulásának lehetősége is, illetve az olyan tréningek, amelyek segítségével hatékonyabb képzést nyújthatnak a munkaadók. Így sikeresebben valósulhat meg az a cél is, hogy már az iskoláztatás ideje alatt megfelelő gyakorlati tudást szerezzenek a diákok. Ez pedig csökkenti azt az űrt, amely jelenleg a kínálat és kereslet között tátong a munkapiacon – tette hozzá a kamara szakembere. 

Hangsúlyozta: az elkövetkező tíz évben jelentős átalakuláson eshet át a duális képzés a világban. A legtöbb országban ugyanis már most azon munkálkodnak, hogy a következő évtizedben a duális képzés teljes mértékben a munkáltatóknál valósuljon meg. Ezt tűzte ki célul a Szerbiai Gazdasági Kamara is az Oktatást és Nevelést Fejlesztő Intézettel, az Osztrák Fejlesztési Ügynökséggel, valamint az ottani oktatásfejlesztési intézettel együttműködve, de a program megvalósításából kiveszi részét a középiskolások duális képzését támogató svájci fejlesztési ügynökség is. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Szerbiában jelenleg 186 iskola 16 ezer diákja vesz részt a programban (Fotó: Dávid Csilla)