Tegnap már a hajnali órákban hatalmas sorok keletkeztek a posták bejáratánál, mindenki azt remélte, hogy sikerül megszereznie a 10.000 dináros üdülési utalványt, sokan mégis lemaradtak erről a körről: 10 órára mind kiosztották. Ehhez az is nagyban hozzájárult, hogy az ország 1500 postahivatala közül 4-ben (Belgrádban a Takovo utca 2.-ben, valamint a horgosi, a jarinjei és a brnjaki határátkelőnél), amely éjjel-nappal nyitva tart, már éjféltől igényelhették az utalványt, és a közelben lakók bizonyára kihasználták a lehetőséget. Tavaly januárban még két nap kellett az első százezer utalvány szétosztásához, az idén csak néhány óra, ami részben az utalvány megduplázott értékével is magyarázható.
Erre az idegenforgalmi idényre eddig 4400 vendéglátóipari létesítmény kapcsolódott be a hazai turizmus fellendítését hivatott akcióba: a hazai üdülőhelyeken hotelek, vendégházak, falusi turizmussal foglalkozó vállalkozók fogadják el a november 20-áig felhasználható kuponokat, melyeket a Szerbiai Posta az igénylőknek értéklevélként szállít házhoz. Aleksandar Seničić, a Szerbiai Turistairodák Nemzeti Szövetségének igazgatója a belgrádi közszolgálati televízió műsorában emlékeztetett arra, hogy vouchert igényelhet minden nyugdíjas, munkanélküli, ápolási segélyben részesülő, hadirokkant, továbbá a földművesgazdaságok, az egyetemisták, a nyugdíjjal nem rendelkező, 65 évesnél idősebb polgárok és mindazok a munkaviszonyban levők, akiknek a havi jövedelme 80.000 dinár alatt van. Utóbbiaknak a szállásfoglalási igazolás és a személyi igazolvány mellett be kell nyújtaniuk az utolsó háromhavi fizetésükről szóló bizonylatot is. Seničić azt mondta, egyelőre nem ígérhető biztosra, hogy lesz újabb utalványcsomag, de az utóbbi években a költségvetés módosításával mindig sort kerítettek újabb utalványok kiadására, és szerinte az idén is így lesz.
Miután tegnap rekordidő alatt elfogytak az utalványok, a Moja Srbija nonprofit szervezet arra kérte a kormányt, hogy a következő napokban bocsásson ki további 150.000 vouchert, amivel „jelentős mértékben kielégítené az érdekelt polgárok szükségleteit”. A szervezet azzal is indokolja javaslatát, hogy a szállásadók nem tudhatják, a náluk jelentkezők közül kinek sikerült utalványt szereznie, és kinek nem, így minden egyes potenciális vendéget fel kell hívniuk, hogy tudhassák, mire számítsanak. Milan Ristić, a Moja Srbija illetékese a Tanjugnak azt mondta, remélik, a kormány gyorsan megtalálja az újabb kuponok kiosztásának módját, amivel azt is elkerülhetnék, hogy az állami segítséggel nyaralni készülőknek új terminusban kelljen ismét szállást foglalniuk, illetve új dokumentumokat beszerezniük.
Az online szállásfoglalásra szakosodott EBooking Srbija portál iletékeseitől a belgrádi sajtó megtudta, hogy akárcsak tavaly, az idén is a hegyvidéki üdülők és a gyógyfürdők iránt legnagyobb az érdeklődés, és a legtöbb utalvány Sokobanjára, Vrnjačka Banjára, Zlatiborra és a Stara Planinára kerül. Tavaly az összes nyaralási utalvány kétharmadát Sokobanján értékesítették, és a jelek szerint így lesz az idén is. Ljubinko Milenković, a közkedvelt üdülőhely turisztikai szervezetének igazgatója a közszolgálati televíziónak azt nyilatkozta, hogy az utalványokkal tavaly is sikerült jelentősen meghosszabbítaniuk az idegenforgalmi idényt, hiszen az első vendégek már tavasszal megérkeztek, sokan pedig még november elején is ott voltak. Az állam az elmúlt kilenc évben összesen több mint egymillió utalványt osztott ki a lakosságnak.
Nyitókép: Tegnap reggel hatalmas sorok keletkeztek a posták bejáratánál a 10.000 dináros üdülési utalvány megszerzéséért (Fotó: Ótos András)