2025. január 22., szerda

Projekteken tanulni

Újvidéki hallgatók is végezhetnek szakmai gyakorlatot az építésügyi minisztériumban

Immár az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karának hallgatói is végezhetnek gyakorlatot az Építésügyi, Közlekedési és Infrastrukturális Minisztériumban, illetve a hozzá tartozó intézményekben és vállalatokban. Erről írt alá tegnap egyezményt Goran Vesić illetékes tárcavezető prof. dr Boris Dumnićtyal, az említett kar dékánjával. Az együttműködési megállapodás egyedinek számít, hisz  eddig a minisztériumban csak a Belgrádi Egyetem diákjai gyakornokoskodtak – emelte ki a szerződés megkötésekor a tárcavezető. 

Hangsúlyozta: már a szolgálatába lépésekor elsődleges célként tűzte ki, hogy a projektek megvalósításába minél több felsőoktatási intézményt, hallgatót, professzort és tanársegédet vonjon be, hisz az általa képviselt tárca bonyolítja le a legtöbb nagymértékű infrastrukturális befektetést az országban, amelyek jelentősen hozzájárulnak Szerbia fejlődéséhez – fogalmazott Vesić. Ugyanakkor elmondta, hogy a minisztérium időszakonként és projektenként jelentet meg pályázatokat a szakmai gyakorlatokra, amelyek végzésének idején a hallgatókat 14 ezer dináros hozzájárulással is támogatja az állam. Az Újvidéken tanuló egyetemisták pedig ezentúl külön kedvezményben is részesülnek: ingyenjegyet igényelhetnek a Sólyom gyorsvonatra annak érdekében, hogy megkönnyítsék számukra az utazást a fővárosba. A program jó lehetőség a hallgatóknak: sokkal nagyobb léptekben haladhat a pályafutásuk, ha nagy projektek kivitelezésében vesznek részt. Ugyanakkor a minisztérium is felfedezheti azokat a tehetséges fiatalokat, akik a tanulmányaik befejezése után állást tudnak vállalni a tárcával együttműködő cégekben – véli a miniszter.

A megállapodás aláírásán elhangzott, hogy az eddigiekben több mint száz hallgató végezte el a szakmai gyakorlatot a minisztérium által. Tíz egyetemista Kínába is elutazott arra a gyakorlatra, amelyen tapasztalatokat gyűjthettek az óránként 300 kilométeres sebességgel haladó gyorsvonat működéséről, de megnézhették a legnagyobb gát, illetve kikötő működését is. Az ehhez hasonló programokat a jövőben kiszélesítik, és a kínai lehetőségek mellett más országokban is képesíthetik magukat a fiataljaink – jelentette be a tárcavezető. Példaként az amerikai Bechtel vállalatot említette, ahol ingyenesen gyakorlatozhatnak azokon a projekteken a fiatalok, amelyeket Szerbiában valósít meg az említett befektető. 

Vesić kiemelte, hogy a következő felhívásra 15 hallgatót várnak. A hallgatókhoz intézett beszédében pedig hangsúlyozta, hogy „a világot a bátrak és határozottak változtatják meg, akik folyamatosan tanulnak és fejlődnek”. Hozzátette: azoknak a diákoknak kívánnak lehetőséget teremteni, akik a pályafutásukkal hozzájárulnak az ország fejlesztéséhez. Külön kiemelte, hogy tudomány nélkül lehetetlen megvalósítani az infrastrukturális projekteket, így „közös erőfeszítéssel kell dolgozni annak érdekében, hogy jobb életkörülményeket teremtsünk Szerbiában”. 

Az együttműködés jelentőségét Boris Dumnić dékán is megerősítette. Szerinte a megállapodás újabb mérföldkövet jelent az ország oktatási rendszerének fejlődésében is. Lehetővé teszi ugyanis, hogy a hallgatók olyan gyakorlati tudással rendelkezzenek, amely a tanulmányaik befejezése után azonnal beolvasztja őket a projektek megvalósításába és az üzleti világba. A Műszaki Tudományok Karának dékánja ugyanakkor kifejezte abbéli reményét, hogy a továbbfejlődés érdekében további együttműködéseket is életbe léptetnek az Építésügyi, Közlekedési és Infrastrukturális Minisztériummal.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel