2024. december 22., vasárnap

Van, akinek elviselhetetlen a benzinárstop

A kis töltőállomások lassan kidőlnek a sorból

A tőzsdei árváltozásokra való tekintettel és a lakosság életszínvonalának védelme érdekében a kormány továbbra is korlátozza a gázolaj és a 95-ös oktánszámú benzin árát, a benzinkút-tulajdonosok életét azonban egyre inkább megkeseríti a hetente közzétett hatósági ár. Mint panaszolják, ezekkel az árakkal mind nehezebben tudnak boldogulni, a leggyöngébbek már be is zárták a töltőállomást, mások komolyan tervbe vették, egyesek teljesen kilépnek a szektorból.

Dejan Mihajlović országszerte 72 töltőállomást működtetett, de már 15-öt bezárt, mondhatni, kifelé tart ebből a vállalkozásból. „Tömegesen hagynak fel az emberek ezzel a munkával, a költségek nagyok, a kiadásokat nehezen lehet lefedni a forgalommal, úgyhogy egyre kevésbé kifizetődő benzintöltő állomásokat üzemeltetni” – mondta a Mihajlović benzinkútrendszer tulajdonosa a Beta hírügynökség munkatársának. Cégének legnagyobb gondja az, hogy a falusi fogyasztók felé fordult, csakhogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalattal már nem tud megbirkózni, a NIS ugyanis a mezőgazdasági termelőknek huzamosabb ideje 179 dinárért adja a hatósági árkorlátozás alatt levő gázolajat. A kis töltőállomások magasabb áron szerzik be és árulják a dízelüzemanyagot, így a földművesek gyorsan hátat fordítottak nekik. Mihajlović szerint azonban nemcsak a parasztok, hanem mindazok átpártoltak a NIS-hez, akik visszaélnek a mezőgazdasági kártyák nyújtotta előnnyel, és habár nincs joguk a kedvezményre, rendszeresen alacsony áron szerzik be a gázolajat. 

„A Szerbiai Kőolajipari Vállalatok Egyesületének egyaránt tagjai a nagyok – mint amilyen a  NIS – és a kicsik is, csakhogy nem mindenkinek azonosak az érdekei. A kis benzinkutak tulajdonosait senki sem látja és hallja meg” – állapította meg Mihajlović. Számára és az üzemagyag-forgalmazással foglalkozó többi kis cég számára is nagy gond az ár- és az árréskorlátozás, ezenfelül pedig az, hogy a töltőállomás-tulajdonosokat mintegy 50 különféle illetékkel sújtja az állam, ezért nehezen tudnak versenyben maradni. Márpedig a falusi benzinkutak bezárásának szociális vetülete is van, mondja a vállalkozó. „Ha nincs iskola, nincsenek jó utak és benzinkutak sem, az újabb ok a lakosság elvándorlására”.

A kormány 2022. február 10-én hozott rendeletet az árstopról, egyidejűleg korlátozta a kereskedelmi árrést is, amely tavaly óta 13 dinár literenként. A kabinet azóta időről időre dönt a rendelet hatályának hosszabbításáról, és immár két éve, hogy kereskedelmi minisztérium péntekenként közli a következő hétre érvényes árakat, melyek a genovai regionális tőzsde nyersolajárai szerint alakulnak. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta