Szerbiában kedvezőek a gazdasági mutatók, ezt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is megerősítette – nyilatkozta a Prva televízió reggeli műsorában Siniša Mali pénzügyminiszter.
Mint mondta, Szerbia nem állhat le, és tovább kell folytatni a megkezdett munkát annak érdekében, hogy egyre jobb eredmények születhessenek.
– Az elmúlt időszakban számos válság sújtotta a világot, 2020-ban megjelent a koronavírus-járvány, majd következtek a háborús konfliktusok, az energiaválság. Mindezek ellenére Szerbiának sikerült megőriznie a stabilitást. Szerbia tavaly 2,5 százalékos gazdasági növekedést jegyzett. Ez nagy eredmény, ha figyelembe vesszük, hogy Németország gazdasága például visszaesett. A történelem során először Szerbia bruttó hazai terméke (GDP) meghaladta a 69 milliárd eurót. Összehasonlításképpen, 11 évvel ezelőtt a GDP 33 milliárd eurót tett ki. Tehát az elmúlt években folyamatosan növekedett a szerb gazdaság teljesítménye. Az Ugrás a jövőbe elnevezésű , 2027-ig szóló fejlesztési terv keretében az a cél, hogy a GDP elérje 100 milliárd eurót. Ez mindenképpen megvalósítható – fejtette ki Mali.
A tárcavezető rámutatott arra, hogy a GDP-arányos közadósság jelenleg 53 százalékon áll, míg az eurozóna országaiban ez a szám eléri a 90 százalékot is.
– Szerbiában jól teljesít a gazdaság. Mindenképpen fontos rámutatni arra, hogy az országban a munkanélküliségi ráta jelenleg 9,1 százalék, ami rekordalacsony. 11 éve például minden negyedik polgárnak nem volt munkája. Szerbiában pillanatnyilag 2,36 millió foglalkoztatottat tartanak számon, ami fél millióval több, mint 10 éve. Az utóbbi időben új gyárak, munkahelyek nyílnak, autóutak és gyorsvasutak épülnek. Szerbia minél többet ruház be az infrastruktúrába, annál versenyképesebb és sikeresebb ország lesz – fogalmazott Mali.
Hangsúlyozta, hogy Szerbia a nyugat-balkáni országok közül a legtöbb külföldi beruházást vonzza.
– Az Expo 2027 világkiállítás megszervezésével és az Ugrás a jövőbe fejlesztési terv keretében Szerbia további 17-18 milliárd euró értékű beruházásra számít. A világkiállítás megszervezése mindenképpen Szerbia legnagyobb lehetősége, a becslések szerint hárommillió látogatót vonz majd az országba. A következő 3 és fél évben Szerbia egyre többet fektet majd be az oktatásba, egészségügybe, kultúrába. Mindez eléréséhez nélkülözhetetlen a stabilitás, és az összefogás. A végső cél ugyanis a polgárok életminőségének javítása – fejtette ki Mali.
A tárcavezető rámutatott arra is, hogy Szerbiában folyamatosan emelkednek a bérek. Az idén decemberre 920–930 eurós átlagfizetés várható, 2025-ben több mint 1000, 2027-ben pedig eléri az 1400 eurót is. Az átlagnyugdíj és a minimálbér pedig 650 euróra emelkedik. Amikor Szerbiában az átlagbér 300 eurót tett ki, sokan nevettek az 500 eurós fizetésen, tavaly decemberben pedig 812 eurót tett ki. Szerbia tehát jó irányba halad, a szerb kormány a jövőben is azon munkálkodik, hogy az ország sikeres legyen.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele