Három év kellett ahhoz, hogy a nemi egyenjogúságról szóló törvény által előírtak a gyakorlatban is elkezdjenek megvalósulni: a 2021-ben érvényesített rendelkezések ugyanis előírják, hogy biztosítani kell az ingyenesen elvégzett házimunka alapján járó jogokat. Az erről szóló szabályozást a múlt héten alkották meg – írja a belgrádi sajtó.
A médiafelületek a törvény meghozatalakor is foglalkoztak a háziasszonyok helyzetével, ami lényegében azóta sem változott. Továbbra is hajnalban kelnek, reggelit és uzsonnát csomagolnak, gyermekekre vigyáznak, elkísérik őket az óvodába vagy az iskolába, főznek, takarítanak, mosnak, kertet rendeznek, házi feladatot ellenőriznek, és számos más feladatot is bevállalnak napi szinten. Mindezt pedig ingyen – mutatnak rá továbbra is a cikkekben, interjúkban, riportokban az újságírók. A téma jogosultságát a Köztársasági Statisztikai Hivatal felmérései is igazolják, melyek szerint Szerbiában a nők 95 százaléka, a férfiak 77 százaléka végez naponta ingyenesen házimunkát. A nők átlagban 5,07 órát töltenek el ilyen jellegű tevékenységgel, a férfiak viszont 2,58 órát. Ez azt jelenti, hogy a férfiak 40 százalékkal kevesebb ingyenes házimunkát vállalnak, mint a nők.
Egyes statisztikai adatok rámutatnak arra is, hogy egy év alatt egy átlagos háziasszony legkevesebb egy hónapot tölt aktívan főzéssel, takarítással, mosással, vasalással és azzal, hogy gondoskodik a családtagokról. A Női Vállalkozók Akadémiájának felmérése szerint a munkaviszonyban levő nők sokszor szabadságot vesznek ki azért, hogy az említett házimunkákat elvégezzék. A kérdezett nők fele vallotta azt, hogy átlagban idejének 52 százalékát tölti olyan házimunkák végzésével, amelyekért nem jár juttatás. A felméréseik szerint a jelenlegi reális piaci helyzetben az ingyenesen végzett házimunka értéke Szerbiában legkevesebb 72 ezer dinár – nyilatkozta Jana Hudecova Zabunov, a Női Vállalkozók Akadémiájának igazgatója a Politika napilapnak.
A múlt héten megalkotott szabályzat előirányozza, hogy a jövőben az ingyenesen elvégzett házimunka alapján is igényelhetnek betegbiztosítást a szerbiai lakosok. Az említett munka értékét az Eurostat nyilvános statisztikája alapján határozzák meg, a hivatal módszertanával. Ez azt jelenti, hogy beszorozzák az ingyenesen elvégzett munkaórák számát a legalacsonyabb órabérrel, amelyet éves szinten határoznak meg.
Az új szabályzatot a Szerbiai Független Szakszervezetek Szövetsége is üdvözölte, ugyanakkor kétkedve nyilatkozott érvényesítése kapcsán. Az illetékesek szerint ugyanis egyelőre elég széles körű megfogalmazásokat tartalmaz a szabályzat, és a probléma megoldásait sem pontosítja, így a közeljövőben nem igazán érvényesíthető – állítják a szövetség szakemberei.
Nyitókép: Illusztráció/Pixabay