Minden elvárást felülmúltak a Belgrád Víziváros értékesítési adatai – mondta a komplexum értékesítési igazgatója, Milovan Savić a Tanjug hírportálnak. Kiemelte, hogy 17 tömbház lakásait már teljes mértékben belakják az új tulajdonosok, 23 lakóépületet pedig részben értékesítettek. Összesen hétezer lakást adtak el, háromezerbe már be is költöztek a lakók – részletezte az igazgató. Emlékeztetett, hogy a projekt terveit 2015-ben véglegesítették: ezek alapján a víziváros 100 hektáros területén közel kétmillió négyzetméternyi lakás épülhet. Ilyen ütemű építkezést azonban nem vártak – mondta Savić.
Ugyanakkor cáfolta azokat a kijelentéseket, melyek szerint a vízivárosban hihetetlenül drágák lennének a lakások. Elmondta, hogy általános forgalmi adó nélkül átlagban 3300-3400 euróba kerül négyzetmétere az új építésű ingatlanoknak. „A valamelyest drágább lakások négyzetméterét 5000–7000 euróért lehet megvásárolni, a legreprezentatívabb toronyépületben viszont valóban 10 ezer euróba kerül a lakások négyzetmétere” – sorolta a lehetőségeket az értékesítés vezetője. Hozzátette: évente átlag 1500 lakást adnak el a vízivárosban. A vevők többsége már az építés ideje alatt megveszi a lakást, így jelenleg túlnyomórészt azokra a lakásokra kötnek adásvételi szerződéseket, amelyeket 2027-ben fejeznek be – ismertette az igazgató. Hangsúlyozta, hogy a lakások nagy részét készpénzért értékesítették: a legtöbben kihasználták ugyanis azt, hogy készpénzfizetés esetén is kaptak lehetőséget arra, hogy 3–3,5 év alatt törlesszék a lakás árát.
A Belgrád Vízivárost Savić szerint a vevők a részletes és pontos tervezetek miatt választják, amelyek parkok, sétányok, bevásárlóközpontok létesítését is előrelátják. A tervek szerint óvodák, iskolák és kulturális központok is épülnek majd, az összterület 40 százalékát azonban továbbra is zöldövezetként kezelik – hangsúlyozta. Az idei tervek közül kiemelte a Bristol szálloda megnyitását, illetve a közvetlen szomszédságában épülő lakóház különlegességét. Emellett a Savska utcában is számos épületet fejeznek be a kivitelezők – mondta. Az értékesítési igazgató szerint jelenleg a víziváros határozza meg az országunk építőiparában az irányzatokat, mind elvárásokban, mind árakban is. A piac folyamatosan növekszik, és az EXPO 2027 világkiállításig előreláthatóan még gyorsabb ütemben fejlődik majd – véli Savić, aki szerint három év múlva jelentősen drágulhatnak az ingatlanok Belgrádban.
A legdrágább lakást egyébként tavaly értékesítették az országban: a Belgrád Vízivárosban található 383 négyzetméteres ingatlanért 2.601.888 eurót fizettek az új tulajdonosok. Ugyanitt jegyezték a négyzetméterenkénti legmagasabb árat is, azaz 11.475 eurót. A Köztársasági Földmérő Intézet adatai szerint a legdrágább házat viszont 4.802.000 euróért értékesítették Szerbiában: az ingatlan a Savski venac városrészben található.