Az Európai Unió a szerbiai közjegyzőkre kiterjesztett határozatával elismerte, hogy a hivatal a legbiztonságosabb és a legmegbízhatóbb rendszer a hazai igazságügyön belül – erősítette meg a héten érvényesített brüsszeli határozat jelentőségét a Magyar Szó felkeresésére Miavecz Béla nyugalmazott közjegyző. Ahogyan arról hírt adtunk, a szerbiai közjegyzők egyenjogú hozzáférést kaptak az Európai Unió elektronikus hálózatához. Ezáltal a jövőben hozzáférhetnek az összes dokumentumhoz, amelyet az Unió területén hitelesítettek a kollégáik, de a tagországokban dolgozó közjegyzők is ellenőrizhetik a Szerbiában hitelesített dokumentumokat.
A döntés jelentőségéről először Srbislav Cvejić, az országos közjegyzői kamara elnöke számolt be a közvéleménynek. Nyilatkozatában kiemelte: „a közjegyzői irodák csupán tíz éve működnek Szerbiában, de ez alatt a rövid idő alatt sikerült hosszú utat bejárnunk: ma már a polgárok fenntartások nélkül fordulnak hozzánk”.
MIÉRT JELENTŐS A BRÜSSZELI HATÁROZAT?
Az országos kamara munkájának jelentőségét Miavecz Béla is kiemelte, aki már a közjegyzői szolgálat bevezetésénél is aktívan részt vett a hivatal munkájában.
– Szerbiában a közjegyzői szolgálat bevezetésekor olyan kipróbált és működő rendszereket vettek alapul, mint a német és a francia közjegyzői rendszer. Ezek több száz éves hagyománnyal rendelkező és tapasztalattal felvértezett rendszerek, amelyeket a szerbiai közjegyzők felelősen vállaltak fel és végezték a mindennapi teendőiket. A kipróbált nyugati közjegyzői rendszerek alapvető követelménye ugyanis a személyes kapcsolat az ügyfelekkel: a dokumentumok hitelesítésekor a közjegyzők felolvassák és értelmezik azok tartalmát, elmagyarázzák az érintetteknek az esetleges következményeket, és csak ezek után hitelesítik a szóban forgó szerződést vagy meghatalmazást. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a közjegyzői irodából távozók közül senki nem hivatkozhat a tájékozatlanságra, hisz az ott dolgozók minden jogi következményre felhívják az ügyfelek figyelmét. Teljes jogbiztonságon alapul tehát az a rendszer, amely alapján a szerbiai közjegyzők dolgoznak. Ezt támasztja alá az is, hogy a közjegyzői irodák működésével a mimumra csökkentek azok a bírósági pörök, amelyek tárgya szerződések, dokumentumok megsemmisítése volt. Emellett a hivatal intézi a telekkönyvi bejegyeztetéssel kapcsolatos ügyeket is, megkönnyítve az eljárások intézését – hangsúlyozta a nyugalmazott közjegyző.
Hozzátette: a Szerbiában alkalmazott közjegyzői rendszer alapjában könnyen összeegyeztethető volt az uniós elektronikus hálózattal. Az egységesítésről szóló brüsszeli határozat pedig lehetővé teszi, hogy az idehaza tevékenykedő közjegyzők hozzáférjenek minden dokumentumhoz, amelyeket az Unió területén kezeltek a kollégáik. Ezzel tovább egyszerűsíti a szerbiai közjegyzők munkáját, akik így gyorsabban és hatékonyabban tudnak eljárni ügyfeleik érdekében – tért ki a hatékony ügyintézés jelentőségére Miavecz.
MELY ÜGYEK INTÉZÉSÉT KÖNNYÍTI MEG AZ EGYSÉGESÍTÉS?
Miavecz Béla kérésünkre példákkal is igazolta a brüsszeli határozat azon előnyeit, amelyeket a lakosok is megtapasztalhatnak a jövőben: a nyugalmazott közjegyző szerint a megteremtett lehetőségek elsősorban az öröklődési eljárások levezetését egyszerűsítik.
– Az ügyfél azzal fordul például a közjegyzőhöz, hogy a közeli rokonai vendégmunkások voltak Németországban, és tudomása szerint ingatlannal is rendelkeztek. Erről azonban nincs pontosabb információja, sem dokumentuma. Az ügyfélnek természetesen először bizonyítani kell a jogi érdekeltségét az ügyben. Amennyiben ezt bizonyítja, akkor a közjegyző az Uniós hálózat által immár könnyen utánajárhat mindannak, ami a vélhető örökséghez kötődik. A lehetséges örökösök számától kezdve a végrendelet nyilvántartásáig minden dokumentumot felkutathat anélkül, hogy hosszú hónapokig nyomozna. Korábban ugyanis ilyen esetekben a nemzetközi jogsegélyszolgálathoz, az illetékes igazságügyi minisztériumhoz, külföldi országos kamarákhoz, valamint bíróságokhoz kellett fordulni annak érdekében, hogy a hagyatéki eljáráshoz szükséges tényekre fény derüljön. Az elkövetkezőkben viszont hivatalból immár minden bejegyzett tárgyhoz és dokumentumhoz hozzájuthatnak majd a szerbiai közjegyzők – mutatott rá a korábbi gyakorlattól jelentősen egyszerűbb eljárásra a temerini volt közjegyző. Ugyanakkor kiemelte: az egyszerűsítés érinteni fogja a meghatalmazásokat, az adásvételi szerződéseket és az üzleti megállapodásokat is. Az országos kamara értesítése szerint ugyanis az uniós platform használata a közjegyzőknek kölcsönösen lehetőséget biztosít a bejegyzett cégek nyilvántartásába is, ami külön jelentőséggel bír a nemzetközi üzletkötések folyamán.
A nyugalmazott ügyvéd kiemelte: a közjegyzői rendszerek egységesítésről szóló brüsszeli határozat éppoly magas szintű elismerése az országos kamara munkájának, mint az, hogy május 8-tól 11-ig Belgrádban tartják meg az Európai Közjegyzők Konferenciáját.
Nyitókép: Miavecz Béla (Fotó: Ótos András)