2024. július 2., kedd

Kérelemmel az Unióba

Ősztől a szerb állampolgároknak is kérelmezniük kell a hosszabb külföldi tartózkodást

Az idén ősszel életbe léphet az Európai Unió be- és kilépést szabályozó rendszere. Az EES-ként (Entry/Exit System) közismertté vált szabályozás érvényesítését évek óta halogatják, ahogyan az ezt kísérő Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS) alkalmazását is. A bejelentések szerint a rendszerek életbe lépése 1,4 milliárd polgárt érint majd a világ 60 országából: az érvényesítéssel ugyanis utazási engedélyt kell kérniük a schengeni övezet 30 országába.

Az említett uniós rendszerek többek között a szerb állampolgárokra is vonatkoznak majd. Az EES egy automatizált informatikai rendszer, amely rögzíti a nem uniós országokból érkező utazók be- és kilépését a külső határoknál. Az ETIAS viszont az Európai Unió tervezett elektronikus engedélyezési rendszere a schengeni övezetbe. Utóbbi előrelátja, hogy több mint 90 napos tartózkodás esetén a szerb állampolgároknak is kérelmezniük kell a belépést az Európai Unió területére, és ezt az utazás előtt 96 órával meg kell tenniük.

A legfrisebb értesülések szerint az ETIAS-rendszert a következő év első felében léptetik életbe. A tervek előrelátják, hogy az utazók egy honlapon jelezhetik majd a belépési szándékukat, de egyes források szerint az illetékesek egy telefonos alkalmazás bevezetésén is dolgoznak. A bejelentések szerint az utazási engedély igénylése egyszerű lesz és legfeljebb tíz percig tart majd. A kérelmezőknek ugyanis csak le kell szkennelniük az útlevelüket, csatolniuk kell a fényképüket és válaszolniuk kell néhány rövid kérdésre. A szerb állampolgároknak a turisztikai, üzleti, átutazói és egészségügyi célú belépéseket is kérelmezniük kell – áll az ETIAS honlapján. Ugyanitt kiemelik: a rendszert a terrorcselekmények globális növekedése miatt vezetik be azzal a céllal, hogy azonosítsák és ellenőrizzék a külföldről érkező utasokat. 

Az Európai Unió egyébként 2016 óta dolgozik a be- és kilépést szabályozó rendszereken annak érdekében, hogy a tagországok területén megnövelje a közbiztonságot. Az EES rendszer teljes körű, és a kompjáratok üzemeltetőitől az idegenforgalmi ügynökségekig mindent magába foglal. Ennek értelmében a „harmadik országok” lakosait a tagállamok külső határainak átlépésekor az ellenőrzőpontokon lefényképezik és ujjlenyomatot vesznek tőlük. Belépésüket pedig kézi pecséttel igazolják az útlevelükben – írja a szerb sajtó. 

Ugyanitt kiemelik: a polgárok aggódnak amiatt, hogy az EES bevezetésével tovább romlik a helyzet az uniós határok mentén. A várakozási idő növelése pedig kihatással lehet a turizmusra is – figyelmeztetnek a szakemberek. 

Nyitókép: Pixabay