Szerbiában a 21. század eleje óta az egyre gyakoribb szárazság és extrém csapadék több mint 6 milliárd euró értékű gazdasági károkat okozott az országnak – írja a Nova Ekonomija hírportál. A veszteségek jelentős része a szárazság és a magas hőmérséklet miatt keletkezett. A szárazság a klímaváltozás egyik következménye, s hamarosan természetes jelenséggé válik. Számos régióban az esős időszakok rövidebbek és intenzívebbek lesznek, míg a szárazság hosszabb ideig tart. A globális hőmérséklet emelkedése egyre súlyosabb problémákat okoz a Földön.
Vladimir Đurđević, a Belgrádi Egyetem Fizikai Karának tanára elmondta, hogy a csapadékmennyiség nem jelentős, viszont szabálytalanul oszlik el.
– Azokban a régiókban, ahol korábban sok volt a csapadék, most nagy a szárazság. Jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő víz a mezőgazdaság és az ipar számára, valamint ivóvízből is hiány mutatkozik. A szárazság komoly terméskiesést, erdőtüzeket okoz, tönkreteszi a termőföldeket. Veszélybe kerülhet az ivóvízellátás és az emberek egészsége – fejtette ki Đurđević.
A klímaváltozásból származó károk értéke 2000 és 2020 között 6,8 milliárd eurót tett ki – áll többek között abban a klímaváltozással foglalkozó dokumentumban, amelyet a szerb kormány tavaly fogadott el. A szárazság egyre nagyobb gondokat okoz, a szerb kormány válasza azonban nem megfelelő.
Szerbia a 2014. évi árvizek után nagyobb figyelmet fordít a természeti csapások megelőzésére. A jelenlegi intézkedések azonban leginkább az árvizekre korlátozódnak, a szárazság okozta problémákkal nem törődnek kellőképpen. Szerbiának még mindig nincs nemzeti stratégiai dokumentuma ezen a területen, habár a szárazság egyes években ugyanolyan gazdasági károkat okozott, mint 2014-ben az árvíz – mutatott rá Đurđević.
A klímaváltozásnak tehát összetett hatása van a szerb gazdaságra. A szárazság legnagyobb mértékben a kukorica terméshozamára hat ki, ezzel pedig veszélybe kerül a hazai mezőgazdaság. Szerbia exportjában a kukorica jelentős szerepet tölt be. A termés 2007-ben, 2012-ben és 2021-ben is számottevően csökkent, így mindenképpen szükség van megfelelő stratégiák és intézkedések meghozatalára. Megfelelő intézkedések nélkül a szárazság továbbra is komoly fenyegetést jelent a hazai mezőgazdaság számára. Összefogás és innovatív megoldások szükségesek ahhoz, hogy csökkenjen a klímaváltozás hatásai, a mezőgazdasági szektor pedig megőrizze stabilitását.
Nyitókép: MTI