2024. december 22., vasárnap

Tűzmentes, szaporodó erdőket!

A tűzvédelemre helyezték a hangsúlyt a mezőgazdasági titkárság pályázói

Az erdészeti beruházások a környezetvédelem mellett kulcsfontosságúak gazdasági és társadalmi szempontokból is – mondta Tóth Zoltán mezőgazdasági titkárhelyettes tegnap azon a szerződésaláíráson, amelyen 18 sikeres pályázóval írt alá támogatási szerződést a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság. 

Az idei költségvetésből 172 millió dinárt különített el erdőgazdálkodási beruházások megvalósítására a titkárság: ebből tegnap 64 millió dináros vissza nem térítendő hozzájárulásra kötöttek szerződést, a fennmaradó összegekre viszont október 15-ig pályázhatnak az érintettek – részletezte a titkárhelyettes.

– A mai napon 5 szerződést kötöttünk az erdei utak kiépítésére és felújítására. Erre a célra összesen 20 millió dinárt különítettünk el. További 19,9 millió dinár hozzájárulásban részesült 10 pályázó, akik facsemeték termesztését elősegítő gépek és eszközök beszerzéséhez kértek segítséget a titkárságtól. Egy projekt tárgya az erdei utakon levő átjárók, hidak építése, amelyet 2,4 millió dinárral támogattunk. Összesen 22 millió dinárral segítsük azt a két pályázót is, akik erdőtüzek megakadályozását szolgáló eszközök beszerzésére nyújtottak át kérelmet. A fásításra és erdőtelepítésre előrelátott 20 millió dináros keretre, illetve az erdészeti meliorizációt segítő 85 millió dináros összegre továbbra is pályázhatnak a közvállalatok, cégek és más jogi személyek – sorolta a célösszegeket Tóth Zoltán titkárhelyettes. Beszédében kiemelte: Vajdaság a gyéren fásított régiók közé tartozik Európában, a területének csupán 7 százaléka fásított. A tartományi területrendezési tervek ennek dupláját látják elő, ezért az illetékes titkárság külön hangsúlyt fektet azon beruházások megvalósítására, amelyek az erdők védelmét és a fás területek növelését célozzák, biztosítva ezzel a természeti kincseink megőrzését.

A célokat a Vajdaság Erdői Közvállalat is igazolja tevékenységével: az idén a titkárság hat projektjüket is támogatta. A beruházások összértéke 80 millió dinár: a titkárság 25 millió dinárral járult hozzá a megvalósulásukhoz – válaszolta a magyar sajtó érdeklődésére Kókai Roland, a közvállalat igazgatója.

– A projektek első csoportjába az erdei utak kiépítését helyeztük, amelyeket elsősorban Szerémségben szeretnénk megvalósítani. Emellett a faiskolákat is szeretnénk fejleszteni. Ezt illetően főként eszközök beszerzésére van szükségünk: traktorok, tárcsák, permetezőgépek, locsolórendszerek és elektromos ollók vásárlására is pályáztunk. A legnagyobb hangsúlyt mégis a harmadik pályázati csoportra fektetjük, amely az erdőtüzek megfékezését szorgalmazza. Ezen a területen a Vajdaság Erdői Közvállalat egyébként is nagy szerepet vállal, hisz ilyen szempontból vannak veszélyeztetett erdői a Delibláti- és a Szabadkai-homokpusztákon. Utóbbinál egy IPA-projekt is megvalósulni látszik: a határon átívelő program keretében egy korszerű tűzoltókocsit is be tudunk szerezni, valamint intelligens kamerarendszerrel és füstérzékelőkkel is elláthatjuk a területet. Olyan korszerű rendszerről van szó, amely összeköttetésben lesz a szomszédos Magyarország területén elterülő Dél-Kiskunsági Erdészettel is, mely a KEFAG Zrt. gondozásában van. Így tűz esetén kapcsolatban leszünk a térség legnagyobb erdőgazdálkodójával is – ismertette azt a nemzetközi projektet Kókai Roland, amely céljaiban azonos a titkárság által megfogalmazott erdővédelmi törekvésekkel. 

Kókai Roland átveszi Tóth Zoltántól a támogatásról szóló szerződést (Fotó: Dávid Csilla)

Kókai Roland átveszi Tóth Zoltántól a támogatásról szóló szerződést (Fotó: Dávid Csilla)

A pályázatra évek óta több projekttel is jelentkezik a Fruška gora Nemzeti Park is. A közvállalat igazgatója, Živko Cvetković a sajtó érdeklődésére elmondta, hogy az idén és jövőre is elsősorban a tűzvédelmi eszközök beszerzésére helyezik a hangsúlyt.

– Tanúi vagyunk a klímaváltozás következményeinek: évről évre forróbbak a nyarak, és ezzel növekszik a tűzveszély a 80 kilométernyi hosszú Fruška gora erdeiben is. A nemzeti park fenntartóiként elkezdtük a tűzvédelmi kamerák felszerelését annak érdekében, hogy a tűzforrásokat a kezdeti szakaszukban be tudjuk azonosítani, és az erdészeink időben be tudjanak avatkozni. Emellett nagyon jó az együttműködésünk a rendkívüli helyzetekkel foglalkozó válságstábokkal is, így a beazonosított tűzfészkekről időben tudjuk értesíteni az illetékeseket is. Közös erővel sokkal könnyebben tudunk harcolni az ellen, hogy tüzek pusztítsák a nemzeti parkot – mondta az igazgató. A Magyar Szó kérdésére elmondta, hogy az idén szerencsére még nem pusztított nagyobb tűz a Fruška gorán. Az elmúlt években ugyanis nagy hangsúlyt fektettek a polgárok értesítésére és edukációjára. Továbbra is arra kérik a kirándulókat, hogy körültekintően járjanak el, és kövessék a nemzeti park tűzvédelmi előírásait – hangsúlyozta Živko Cvetković a szerződések aláírásán. 

 

A titkárság tegnap 18 közintézménnyel, közvállalattal és céggel kötött szerződést erdészeti beruházásokra (Fotó: Dávid Csilla)

A titkárság tegnap 18 közintézménnyel, közvállalattal és céggel kötött szerződést erdészeti beruházásokra (Fotó: Dávid Csilla)

Az eseményen elhangzott: a titkárság hozzájárulását mindazok igényelhetik, akik eleget tesznek az erdőgazdálkodási törvényben foglalt feltételeknek és kritériumoknak. A Szerémségi Egyházkormányzat erdei utak kiépítésére pályázott, az utakat összekötő híd megvalósításához viszont a Bácskai Egyházkormányzat kapott segítséget a mezőgazdasági titkárságtól. A legtöbb szerződést a faiskolák fejlesztésére kötötték meg az Erdőtervezési Hivatal, valamint az Agroeko bel, Zeleni ugao, Yuflor, Moje drvo, Vikumak, Green forest company és a Mičelini vállalatok.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Tóth Zoltán átnyújtja a szerződést a Fruška gora Nemzeti Park igazgatójának (Fotó: Dávid Csilla)