2024. július 25., csütörtök

Dollármilliárdokban mérhető veszteség

Megkezdődött a kártérítés igénylése a szoftverhiba miatti leállások után

A múlt héten történt globális informatikai hiba miatt világszerte ritkán tapasztalható zűrzavar keletkezett számos nagy rendszerben. Az gyorsan kiderült, hogy az információs technológiai struktúrák leállását a Crowdstrike amerikai kiberbiztonsági cég szoftverfrissítése okozta, de hogy ki fogja megtéríteni a károkat, az még nem egészen világos.

Közel 8,5 millió Microsoft-eszközön okozott káoszt a szoftverfrissítés, a világ számos pontján több mint 5000 repülőjáratot mondtak le, bankok függesztették fel működésüket és médiafelületek váltak elérhetetlenné. A hibát szombatra jórészt kiküszöbölték, de a működési rend sok esetben csak e hét elején állt vissza. A kárfelbecslés szinte azonnal megindult, de nyilvánvalóan elhúzódik. Abban a legtöbben egyetértenek, hogy dollármilliárdokban mérhető a veszteség, csak az a kérdés, hány milliárdban.

Megkezdődött a kártérítés igénylése, de feltehetően a bíróságoknak is lesz dolga. „Ha ön lenne a CrowdStrike ügyvédje, vélhetően egyáltalán nem tudná élvezni a nyár hátralévő részét” – jegyezte meg a várható perekre utalva Dan Ives, a Wedbush Securities technológiai elemzője. A médiaházak számos szakértő véleményét kikérték, a legtöbben azt mondták, korai még biztonsággal összegekről beszélni. Patrick Anderson, az amerikai, michigani Anderson Economic Group kárfelbecslésre szakosodott cég végrehajtó igazgatója a CNN hírtelevíziónak azt nyilatkozta, könnyen megtörténhet, hogy az egymilliárd dollárt is meghaladja az összveszteség. Különösen a légitársaságok jegyeztek jelentős károkat a lemondott járatok miatt. Sokak véleménye szerint a CrowdStrike minden valószínűség szerint a klienseivel kötött szerződésekben bebiztosította magát az ilyen esetekre. Nir Perry, a Cyberwrite kiberbiztosítási kockázati platform vezérigazgatója úgy véli, a gazdasági károk akár a több tízmilliárd dollárt is elérhetik.

A kisebb vállalkozások a hiba elsődleges felelőseként megnevezett céghez, a CrowdStrike-hoz fordulhatnak kárigényükkel, de a cég eddig nem közölte, hogyan fogja kompenzálni az ügyfeleit, akik pert is indíthatnak ellene. Más a helyzet a nagyvállalatok, szolgáltatók esetében, melyek rendelkeznek kiberbiztonsági problémákra fedezetet nyújtó biztosítási kötvénnyel. Több szakértő hangoztatta, hogy ezek után várhatóan jelentősen át fog alakulni a biztosítási díjak szerkezete. A történtek miatt az Egyesült Államok Képviselőházának belbiztonsági bizottsága meghallgatja a CrowdStrike vezérigazgatóját. Hírek szerint Gerorge Kurtz-nak ma kellene megjelennie a képviselők előtt. Kurtz egyébként az egyik alapítója is a vállalatnak, és a múlt heti káosz miatt személyes vagyona máris óriási összeggel, 300 millió dollárral csökkent. 

Nyitókép: Pénteken a világ számos pontján több mint 5000 repülőjáratot mondtak le (Fotó: Beta)