2024. december 27., péntek

Feszült helyzet az elektromos autók piacán

A Tesla 1,6 millió gépkocsiját hívta vissza Kínában

A Tesla elektromosautó-gyártó cég a kinyíló csomagtartók miatt kénytelen 1,6 millió autót visszahívni Kínában, ami az országban valaha eladott Tesla gépkocsik jelentős részét érinti. Az autók egy szoftveres hiba miatt nem jelzik a sofőrnek, ha a csomagtartó nincs bezárva, ami biztonsági kockázatot jelent vezetés közben. A Teslák műszerfalának jeleznie kellene, ha a csomagtartó nincs lezárva, a járművezető azonban erről nem kap információt. Könnyen megeshet, hogy ha a sofőr nem zárja be, a csomagtartó kinyílhat, ami veszélyeztetheti a kilátást. Eddig ilyen esetről nem számoltak be. A Tesla illetékesei közölték, hogy a javítsához nem kell szétszedni a gépkocsit, a problémát egy szoftverfrissítéssel is meg tudják oldani. A China Automative Technology and Research Center adatai szerint június óta mintegy 1,9 millió Tesla gépkocsit regisztáltak Kínában.

A Tesla az idén januárban az ajtókat záró rendszer problémái miatt már visszahívta Kínában több mint 1,6 millió autóját. Júniusban az Egyesült Államokban is vissza kellett hívni több mint 1,8 millió Teslát hasonló panaszok miatt.

Kínában az idén csökkentek a Tesla eladásai, a kínai gyártók ugyanakkor sikeresebbek az olcsóbb típusaikkal. A Tesla kénytelen volt visszafogni termelését a kínai üzemben, miután nem tudott elegendő autót eladni ahhoz, hogy teljes kapacitásssal működhessen a gyár. Az a gond, hogy a Tesla dárga típust kínál. Kína azonban nem nagy vásárlóerejű ország, főleg az olcsóbb típusokra van kereslet.

Évtizedeken keresztül a külföldi autógyárak uralták a kínai autópiacot, az utóbbi időben azonban Kína megszeretné hódítani az elektromos autók világpiacát. Jelenleg a kínai elektromosautó-eladások szerények Európában. Egyrészt azért mert a kínai márkákat nem nagyon ismerik külföldön, másrészt pedig az elektomos autók drágák. Csak akkor fogynak, ha az állam vagy az önkormányzat jelentős összeggel támogatja a vásárlást. A vezető kínai elektromosautó-gyártók, mint a BYD, a Chery és a Great Wall Motor több mint húsz elektomos járművel tervezi elárasztani a vilgpiacot. Elon Musk, a Tesla vezetője shanghaji látogatásán úgy nyilatkozott, hogy a Teslán kívül csak a kínaiaknak van esélyük a világpiacon.

Nehezíti a helyzetet, hogy az Európai Bizottság július 5-étől ideiglenes büntetővámokat vezetett be a kínából származó elektromos autók behozatalára. A döntés olyan márkákat érint, mint a BYD, a Geely és a Saic. A bizottság vizsgálata szerint a kínai elektromosautó-ipar tisztességtelen támogatásban részesül, ami gazdasági károkkal fenyegeti az uniós gyártókat. A büntetővámokról a végleges döntést az uniós tagállamok szavazással hozzák majd meg. Elfogadása esetén a vámok 5 évig maradhatnak érvényben. Az importvám megemelése széles körű bírálatot váltott ki mind európai, mind kínai vállalatok részéről. Az Egyesült Államok korábban 100 százalékos büntetővámot vetett ki a kínai elektromos jűrművekre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay