Miután megszületett és aláírták a köz- és a magánszféra együttműködéséről szóló szerződést Szabadka város önkormányzata és a Trans-Jug vállalat között, a szolgáltató hivatalosan is átvette a személyszállítás lebonyolítását Szabadka város területén – ismertette Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere a Fejsztámer Róberttel, Magyarkanizsa község polgármesterével tartott közös sajtótájékoztatón Szabadkán.
A szerződés értelmében április 1-jétől a Trans-Jug vállalat kizárólag Szabadka közigazgatási határain belül végezhet fuvarozást. Emiatt komoly problémát jelent, hogy a városhatáron túli, korábban Szabadkáról induló járatok megszűntek, így az utasok nem tudnak közvetlenül eljutni Magyarkanizsára vagy Zentára.
– Hosszas tárgyalások után sikerült olyan megoldást találni, amely némiképp enyhíti a problémát. A Trans-Jug munkanapokon 11 új járatot indít Szabadkáról a Buki hídhoz, illetve a Regionális Hulladéktárolóhoz. Ezek a pontok szolgálnak csatlakozási lehetőségként a magyarkanizsai fuvarozócég, a Lešo-trans járataira. Így az utasok átszállhatnak, és folytathatják útjukat Magyarkanizsa irányába – mondta Szabadka alpolgármestere.
Góli Csilla a kialakult közlekedési helyzetről szólva hangsúlyozta, a szabadkai és a magyarkanizsai önkormányzat közösen dolgozik azon, hogy megoldást találjon az utaztatási problémákra.

Molnár Edvárd felvétele
Az új rendszer részeként felmerült a havi bérletek kérdése is. A bérleteket jelenleg a két közlekedési vállalat székhelyén, illetve a szabadkai autóbusz-állomáson lehet megvásárolni. Góli Csilla kiemelte, hogy Szabadka Város Önkormányzata jelenleg 81 tanuló közlekedését támogatja, akik Magyarkanizsára, Topolyára és Zomborba járnak iskolába.
– A támogatási rendszer a jövőben is hasonló marad. A szülők 1800 dinárt fizetnek havonta, a fennmaradó 5700 dinárt pedig az önkormányzat téríti meg a szolgáltatónak – ismertette Góli Csilla.
Több szülő és középiskola-igazgató is jelezte, hogy a nehézkessé vált közlekedés miatt sokan fontolgatják, hogy más városokba, sőt akár Szegedre íratják át gyermekeiket. Góli Csilla hangsúlyozta, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség nem engedi meg, hogy a közlekedés akadályt jelentsen abban, hogy egy diák abba az iskolába járjon, amelyet választott.
Fejsztámer Róbert ismertette, az önkormányzatok aktívan közvetítenek a cégek között, és igyekeznek olyan kompromisszumot kialakítani, amely lehetővé teszi a megszűnt járatok részleges visszaállítását.
– Az a célunk, hogy ne feles járatok közlekedjenek, hanem újra teljes értékű, egész járatok álljanak forgalomba, azaz ne kelljen átszállni – emelte ki Fejsztámer Róbert. Magyarkanizsa polgármestere szerint a jövőben új, bejegyzett vonalak kialakítása szükséges, mivel a jelenlegi rendszerben a buszok nem léphetnek át egyik községből a másikba engedély nélkül.
– A közlekedési minisztérium jóváhagyása szükséges minden új járat esetében, és ezek az engedélyek jelenleg még nem állnak rendelkezésre – tette hozzá.
A menetjegyárak kapcsán Fejsztámer Róbert megjegyezte, hogy mivel magáncégekről van szó, az önkormányzatoknak nincs közvetlen beleszólásuk a tarifák meghatározásába.
– Számomra az lenne a korrekt, ha az árak nem változnának, de nem mi vagyunk a tulajdonosok, így csak kérhetjük, nem kötelezhetjük őket – mondta a polgármester, hozzátéve, az árjegyzékekről jelenleg is folyik az egyeztetés, és reményei szerint áprilisban véglegessé válnak az új jegyárak.
– Bízom benne, hogy szeptemberre egy új, stabil megoldás születik, amelyet az önkormányzatok is támogatni tudnak – zárta gondolatát Fejsztámer Róbert.

Nyitókép: Igyekeznek olyan kompromisszumot kötni, amely lehetővé teszi a megszűnt járatok részleges visszaállítását (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)