Az infláció mértéke csökkent, a fizetések számbelileg növekedtek, a lakosok azonban továbbra sem tudnak boldogulni a havi jövedelmükből – írja a Biznis i finansije portál. Ugyanitt az Euronews Srbija információira hivatkozva adatokat is közölnek: májusban az infláció a meghatározott célok szerint alakult, júniusban viszont tovább csökkent 3,8 százalékra. Közben az országos átlagfizetés meghaladta a 100 ezer dinárt – írják, majd rámutatnak arra is, hogy bár számbelileg pozitív irányba haladtak az életszínvonal mutatói, a lakosok mégsem tudják fedezni az alapvető szükségleteiket.
Reális értékben rendkívül csekély növekedést lehet kimutatni a fizetések tekintetében – mutatott rá a portál felkeresésére Aleksandar Stevanović közgazdász az árak hihetetlen emelkedésének következményére. Szerbiában ugyanis jelentősen magasabb az élelmiszerek ára, mint a régióban – hangoztatja az Efektiva fogyasztóvédelmi egyesület a koronavírus-járvány megjelenése óta.
Az alapvető élelmiszerek és más létminimumhoz szükséges termékek kiskereskedelmi áráról nemrégiben Miloš Vučević miniszterelnök is beszélt a bruttó hazai termék növeléséhez szükséges intézkedésekkel megbízott tanács ülésén. A miniszterek előtt kiemelte, hogy „az egyszerű ember helyébe kell tenni magukat, és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy növeljék a lakosok életszínvonalát országunkban”. Ezt követően a Kurir lapnak adott nyilatkozatában arról is beszélt, hogy Szerbiában jelenleg a „felturbózott árak” uralkodnak, melyek meghaladják a termékek piaci értékét. Magyarázatként hozzáfűzte, hogy „egyesek extra keresetre hajtanak”. Az állami szervek ugyanis egy időszakban megengedték, hogy több cég is monopolhelyzetbe kerüljön, így jelenleg ezek uralják a piacot és határozzák meg az árakat – mondta a kormányfő, majd erélyesen fogalmazta meg a célt: „az államvezetésnek erre a darázsfészekre kell lecsapnia, mert ez az a réteg, amely lehúzza a bőrt a népről”.
A szakemberek szerint az árak alaptalan emelését a konkurencia bővítésével és a szabadkeresekedelem érvényesítésével lehet megállítani. Aleksandar Stevanović hangsúlyozta: a piac szélesítével és az új kínálattal párhuzamosan az árak is csökkennének. Ezt pedig elsősorban az exportra és importra vonatkozó feltételek könnyítése serkentené – szögezte le a szakember.