Újabb 25 millió eurót hagyott jóvá a Világbank a vállalkozások fejlesztésére Szerbiában – hozta nyilvánosságra a Tanjug. A hírügynökség információi szerint a támogatást a SAIGE projekt keretében hagyták jóvá azzal a céllal, hogy Szerbia nemzetközi szinten növelje a versenyképességét az innovációk terén, valamint a kutatók és újítók összefogásával serkentse a gazdasági növekedést az országban. Az odaítélt eszközök a mesterséges intelligenciára és a biotechnológiára alapozott fejlesztésekre is felhasználhatóak, de a magántőke gyarapítása is célként szerepel a projektben. A szóban forgó támogatást a Tudományos Alapnak, valamint az újító ötleteket megvalósító alapnak utalják át. Az alapok az említett kitűzött céloknak megfelelően továbbítják a támogatást azoknak a vállalatoknak, amelyek új és korszerű megoldásokat kínálnak a tiszta energiaforrások felhasználására az egészségvédelem területén. A Világbank támogatásának egy részével az alapok hozzájárulnak a BIO4 campus megalapításához is: a tudományos komplexum célja, hogy Szerbia a biogazdaság európai központjává váljon – tudósít az odaítélt eszközök tervezett felhasználásáról a szerb sajtó.
Nikola Pontara, a Világbank szerbiai irodájának igazgatója a támogatással kapcsolatosan kiemelte: Szerbia jó úton halad, hiszen jelentősen megnövelte azoknak a befektetéseknek az arányát, amelyeket kutatásokra és fejlesztésekre szán. Ugyanakkor ezekbe bevonta a magánszektort is, ily módon az innovációk felé irányította a köztudatot, és ezáltal növelte a gazdaság termelőerejét és fejlesztette a versenyképességet – mondta a Világbank hazai képviselője, aki szerint Szerbia a mesterséges intelligencia használata terén is élen jár a régióban. Állítását az European Innovation Scoreboard elnevezésű rangsorolással támasztotta alá. Az Európai Unió ugyanis ezzel értékeli a kutatások és fejlesztések terén elért eredményeket a tagállamokban és a csatlakozásra váró országokban. A felméréseik szerint Szerbia az elmúlt évtizedben folyamatos előrehaladást mutatott, így a „fejlődő újító” besorolásban részesült – mutatott rá Nikola Pontara.
Hozzátette: Szerbiának a megkezdett úton kell továbbhaladnia. „Versenyképesnek kell maradnia azokban a körökben, amelyekben pénzügyi hátteret biztosíthat a saját kutatásaihoz és fejlesztéseihez, korszerűsítenie kell a tudományos kutatóintézeteit, az újításokkal foglalkozó cégek támogatásával pedig növelni kell a levédett ötletek és megoldások számát is” – sorolta a célokat a szakember.
Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)