Az Európai Unió területén tavaly a fiatalok átlagban 26,3 éves korukban költöztek el szüleiktől; egy évvel korábban még egy picit tovább otthon maradtak, akkor 26,4 év volt az átlag – derült ki az Eurostat elemzéséből.
Az európai országok lakói közül az otthoni kényelmet legtovább a horvát fiatalok élvezik, ők átlagban 31,8 évig maradnak együtt szüleikkel. Következnek a szlovákok 31, a görögök 30,6, a spanyolok 30,4, a bolgárok és az olaszok 30 éves átlaggal. Leghamarabb, 21,4 éves korukban a finn fiatalok hagyják el a szülői házat, hozzájuk leginkább a svédek és a dánok (21,8), valamint az észtek (22,8 év) hasonlóak. A múlt évre vonatkozóan ugyan Szerbiáról nincs adat, de az európai statisztika szerint 2022-ben a szerbiai fiatalok is igen későn, csak valamikor 31. születésnapjuk után kezdtek önálló életet élni.
A statisztikai adatokból az is kiviláglik, hogy az EU-ban a 15 és 29 év közötti fiatalok 26 százaléka túlzsúfolt háztartásban él. Az Eurostat meghatározása szerint túlzsúfoltnak az a háztartás tekinthető, melyben páronként nincs a családtagoknak legalább egy szobájuk. Európai értelmezésben túlzsúfolt az a ház/lakás is, melyben a 18 éven felülieknek nincs saját szobájuk, illetve a két-két azonos nemű, 12–17 éves személynek egy szobája, valamint két 12 évesnél fiatalabb gyermeknek egy szobája. Tavaly az uniós fiatalok 9,2 százaléka élt túlzsúfolt lakótérben, az egész lakosság 16,8 százalékának pedig nem volt kényelmes élettere. Országonként figyelve a helyzetet kiderül, hogy Romániában legmagasabb a túlzsúfoltsági arány, 59,4 százalékos. Bulgária (55,3%) és Lettország (54,8%) sem sokkal különb, a legkedvezőbb mutatók viszont Máltára (3,9%), Ciprusra (4,0%) és Írországra (4,4%) jellemzőek.
A fiatal populáció körében többen élnek túlzsúfolt térben, mint amit a lakosság egészének életkörülményei mutatnak.
Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)