2025. január 22., szerda

Bő három hét múlva indul a Sólyom Szabadka felé

Gyorsvasút négy országon át

November 24-én adják át a forgalomnak az Újvidék–Szabadka gyorsvasútszakaszt. Egy nappal korábban Magyarország, Szerbia, Észak-Macedónia és Görögország közös nyilatkozatot ír alá a Budapesttől Athénig, illetve Pireuszig és Pátráig vezető gyorsvasút építéséről – közölte Goran Vesić közlekedési miniszter.

Az új szakasz átadása után a Szerbia északi részén haladó gyorsvasút összesen 184 kilométer hosszúságú lesz, és 70 perc alatt lehet eljutni Belgrádból Szabadkára. Várható, hogy a magyar oldalon a határt Budapesttel összekötő, 166 kilométeres vonal a jövő év végére elkészül, és „akkor a két főváros közötti távolság már 2 óra 45 perc alatt tehető meg” – mondta a tárcavezető a Pink tévé műsorában.

Tájékoztatta a nyilvánosságot: a Belgrád–Niš gyorsvasút építéséről szóló szerződéssel összhangban a kormány rendeletet fogadott el arra vonatkozóan, hogy ez különleges rendeltetésű terv, és így gyakorlatilag lehetővé vált, hogy a munkálatok már jövőre megkezdődjenek. A 230 kilométeres vasúti szakasz építésének idején nem állítják le teljesen a forgalmat – mint ahogyan az újvidék–szabadkai részen történt –, mert a Bulgária felé vezető vasúti összeköttetés ellehetetlenítésével Szerbia nem akadályozhatja a teherforgalmat. „Ez a Niš és Dimitrovgrad közötti rész rekonstrukciója esetében azt jelenti, hogy 36 órán át folyik a munka, majd 36 órára lehetővé teszik a közlekedést”. Jövő év februárjáig befejeződik a 23 kilométeres Niš–Brestovac vonal felújítása, utána következik a Brestovac és Preševo közötti 135 kilométer. „Észak-Macedónia kormányával abban állapodtunk meg, hogy közösen oldjuk meg a finanszírozást és építjük a mi 135 kilométerünket és az ő 50 kilométerüket Szkopjéig. A görögök már készítik a Szaloniki–Idoméni vasútvonal terveit, a görög–macedón határon folyik a Szaloniki–Athén vasút felújítása, és még az marad hátra, hogy összekössék Szkopjét Idoménivel. Mindennek végeredményeként 1638 kilométer hosszú vasút köti majd össze Budapestet Pátrával. Ez lesz a nyugat-balkáni szállítás gerince” – vázolta a terveket Vesić.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Beta