2025. január 22., szerda

Hulladékból energiát!

Szerbiában megnyílt az első, tiszta energiát termelő erőmű

A felelősségteljes hulladékkezelés és a környezetünk védelmének fejlesztése a célja annak a projektnek, amelyet a Beo Čista Energija vállalat valósított meg Vinčán. A fővárostól alig húsz kilométerre nyílt meg ugyanis az első olyan erőmű országunkban, amely az energiatermelésre hulladékot használ fel. A szemét égetésével villanyáramot termel, de a távfűtéshez is hozzájárul: 30,24 megawattóra elektromos energiát és 50,5 megawattóra hőenergiát képes termelni. Ezáltal a belgrádi háztartások öt százalékának biztosítja a villanyáramot, a fővárosi felhasználók 10 százalékának pedig távfűtést is szolgáltat – írja a Beta hírügynökség. 

Az erőmű bemutatásán az illetékesek hangsúlyozták, hogy az újrahasznosítással foglalkozó telepek, az építőiparból származó hulladék újrafeldolgozását biztosító gépezetek és a víztisztítók kulcsfontosságúak a fenntartható hulladékkezelés szempontjából, és jelentősen növelik a fővárosiak életminőségét is. A projektet megvalósító vállalat igazgatója, Vladimir Milovanović elmondta, hogy az erőmű július 1-jén kezdett el működni, és naponta több mint ezer tonna kommunális hulladék hőkezelését végzik el az ott dolgozók. Kiválóan működnek a füsttisztítók is, így a káros anyagok kibocsátása lényegesen a megengedett szint alatt van – utalt a minimális légszennyezés jelentőségére az igazgató. 

Milovanović emlékeztetett arra, hogy Belgrádban évente 600 ezer tonna kommunális hulladék gyűlik össze: az erőmű évente 340 ezer tonna szemetet képes újrahasznosítani. Ez jóval afölött az érték fölött van, amennyiben a városi vezetéssel kiegyezett az újítást megvalósító cég. Közös erővel azon munkálkodnak, hogy a jövőben tovább csökkentsék annak a hulladéknak a mennyiségét, amit a hagyományos szeméttelepekre hordanak – mutatott rá a fejlesztések folytatására a Beo Čista Energija igazgatója. 

Az újságírók arról is faggatták az igazgatót, hogy mennyire reális az a terv, miszerint a Vinčán működő hulladékkezelő telep több mint 20 évig kielégíti a főváros szükségleteit. Milovanović elmondta, hogy amennyiben Belgrádban továbbra is évente 5-7 százalékkal növekszik a szemét mennyisége, és a szelektív hulladékkezelés továbbra sem fejlődik nagyobb léptekben, akkor 12–15 év múlva megtelik a magántulajdonban levő telep területe. Ez azt jelenti, hogy a magán- és köztulajdoni partnerségen alapuló vállalkozás 10 év hulladékfelhalmozás után veszélybe kerülhet, ezért megvédésére megoldást kell találni – mondta az igazgató. Kiemelte, hogy a vinčai hulladékkezelőnek korlátozott a területe, és a jelenleg érvényben levő szerződésben meghatározott feltételek szerint 25 évig képes fogadni a főváros hulladékát. Ezen feltételek azonban előirányozzák a szelektív hulladékkezelés nagy ütemű fejlődését, amely révén az évek folyamán mind kevesebb hulladék kerülne feldolgozásra a hőerőműben. A hulladék szétválogatása azonban gyerekcipőben jár területeinken, így más megoldások után is kutatni kell – fogalmazta meg véleményét az erőművet működtető vállalat igazgatója. Elmondta, hogy már körvonalazódott az terv, miszerint a város felvásárolja a szomszédságban levő földterületet, és így kiszélesítik a telep területét. A Beo Čista Energija cég szakemberei azonban ehelyett egy új erőmű megépítését szorgalmazzák, amelynek beüzemeltetésével szinte teljesen meg lehetne szüntetni a szemét hagyományos gyűjtését a főváros közelében. „Ez némileg ellentmond az Európai Unió környezetvédelmi fejlesztéseit előirányzó terveknek, de Belgrádnak elsősorban a saját lakosai érdekeit kell figyelembe vennie” – fejtette ki álláspontját Milovanović. Ugyanakkor elmondta, hogy az általa képviselt cég érdekelt a további befektetések megvalósításában: hajlandóak beruházni úgy az áram- és hőenergiatermelésbe, ahogyan a hulladék elsődleges szelekciójának fejlesztésébe is. 

A nemrég működésbe helyezett erőmű építésénél a legkorszerűbb technológiát és a legújabb tapasztalatokat használták fel, így okosrendszerek és riasztók figyelmeztetnek arra is, ha valamiért a megengedett értékek fölé emelkedik a légszennyezés mértéke – méltatta az erőmű működését Irena Vujović környezetvédelmi miniszter. Kiemelte, hogy a projekt megvalósításával a szerb állam megmutatta, hogy elkötelezetten teljesíti az Unió környezetvédelmi elvárásait, és a körforgásos gazdaság gyakorlatba helyezését is elsődlegesen kezeli. A szerb állam célja, hogy a Vinčán működő erőműhöz hasonló hulladékkezelést vezessen be az ország többi régiójában is – emelte ki a miniszter. 

A Beo Čista Energija vállalatot egyébként a francia Veolia cég, a japán Itochu csoportosulás és a Marguerite alapítvány hívta életre, miután 2017 szeptemberében magán- és köztulajdonon alapuló partnerségről írtak alá megállapodást a belgrádi városi vezetéssel. Az egyezség a főváros területén keletkező kommunális és építőipari hulladék feldolgozását és tárolását irányozta elő a következő 25 évre vonatkozóan. A projektet az IFC Ügynökség, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, valamint az Osztrák Fejlesztési Bank (OeEB) támogatta.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)