Február 10-ig az előfizetéses csomagok felhasználóinak is be kell jegyeztetniük adataikat a szolgáltatók nyilvántartásába – figyelmeztette ismét az elektronikus kommunikációról szóló rendelkezések érvényesítésének határidejére a szolgáltatók ügyfeleit a Köztársasági Elektronikus Kommunikáció és Postai Szolgáltatási Ügynökség (RATEL). Közleményükben kiemelik: a törvény értelmében a szolgáltatók a határidőn túl kénytelenek lesznek megszakítani a szolgáltatást azoknak a telefonszámoknak az esetében, amelyek felhasználói nem tesznek eleget a felhívásnak. Ezen csomagoknál ugyanis az előírások értelmében a megadott határidőn túl csak arra tudnak lehetőséget adni, hogy a felhasználók elvégezzék az online bejegyeztetést, és még 90 napig felhívhassák a sürgősségi számokat. Jövő év május 10-től azonban ezeket a lehetőségeket is megszüntetik, és a nem bejegyzett előfizetéses telefonszámokat törlik a szolgáltatások köréből.
Mint arról már korábban beszámoltunk, az intézkedést a RATEL a felhasználók érdekeinek védelmével indokolta. A telefonszámok bejegyeztetésének kötelezettségét egyébként az elektronikus kommunikációról szóló törvény erre vonatkozó rendelkezései irányozzák elő. Ezen előírások a szolgáltatót kötelezik arra, hogy pontos nyilvántartást vezessenek a felhasználókról, és az adataikat a szolgáltatás megkezdése előtt rögzítsék, függetlenül attól, hogy milyen csomagra szerződnek le. Az előfizetésen alapuló szolgáltatások nyújtásával és ezen telefonszámok bejegyeztetésének kötelezettségével részletesen foglalkozik egy külön szabályozás is, amely szerint a rendelkezések azokra is vonatkoznak, akik a törvény érvényesítése előtt szerződtek le a szolgáltatók bármelyikével – mutatnak rá az illetékesek a bejegyeztetési kötelezettség törvényes hátterére.
A bejegyeztetéshez egyébként a lakosoknak a teljes nevük és telefonszámuk mellett csak még egy adatra van szükségük: választhatnak, hogy a személyi számukat, a személyi igazolványuk számát vagy az útleveleik azonosítóját adják meg. A gazdasági személyek esetében viszont a szóban forgó telefonszám mellett a vállalkozás vagy szervezet teljes elnevezésére és a nyilvántartási számra van szükség. A szolgáltatók az ügyfeleiknek biztosítják az online bejegyeztetés lehetőségét, de az előfizetők személyesen is ellátogathatnak az üzlethelyiségeikbe, ahol részletesen tájékozódhatnak a lehetőségekről – áll az ügynökség közleményében.
Szerbiában egyébként 3.287.419 előfizetőt tartanak nyilván a szolgáltatók, amelyek 5.244.603 olyan ügyfelet is jegyeznek, akik a szolgáltatás nyújtása után fizetik ki a kötelezettségeiket. Arra a kérdésre, hogy a mobiltelefonos szolgáltatások felhasználói milyen problémákra panaszkodnak leginkább, a RATEL illetékesei a szolgáltatásokért kiadott számlákon feltüntetett összeget és a szolgáltatás minőségét említették. Ezt Dejan Gavrilović, az Efektiva fogyasztóvédelmi egyesület elnöke is megerősítette. A Biznis.rs portálnak adott nyilatkozatában kiemelte, hogy a napokban rengeteg előfizető kereste fel az egyesületet. Leginkább az érdekelte a felhasználókat, hogy miért kell bejegyeztetniük a telefonszámaikat. Legtöbbjük ugyanis évek óta használja az előfizetéses csomagot, és fájlalja, hogy a jövőben megszűnik annak a lehetősége, hogy személyes adatainak feljegyzése nélkül is igényelhesse a szolgáltatást – tért ki a felhasználók panaszaira az egyesület elnöke.
Nyitókép: Beta