Az Egyesült Államok és Európa évek óta arra törekszik, hogy megelőzze Kínát az elektromos autókhoz szükséges akkumulátorok gyártásában. Az erőfeszítések azonban eddig nem vezettek eredményre. A svéd Northvolt akkumulátorgyártó jelenleg nagy válságban van. Az európai vállalat csődvédelmet kért az Egyesült Államokban, mivel csaknem 6 milliárd dollár adósságot halmozott fel. Befektetői közé tartozik többek között a Goldman Sachs Bank, és a Volkswagen-csoport is.
Kína a világ akkumulátorgyártásának csaknem a kétharmadát adja, és innovációs előnyre tett szert az Egyesült Államokkal és Európával szemben. A Northvolt válsága jól mutatja az európai akkumulátorgyártók nehéz helyzetét.
Kína államilag támogatja az elektromos meghajtású autókat, az akkumulátorok gyártását, mivel alacsonyabbak az előállítási költségek. A nyugati országokban magasabbak a munkaköltségek, és drágább a nyersanyag, a támogatások pedig elhanyagolhatóak. Két hónappal mielőtt a Northvolt csődvédelmet kért, Robin Zeng, a kínai Contemporary Amperex technology Co. Limited (CATL), a világ legnagyobb akkumulátorgyártójának alapítója és igazgatója a Financial Timesnak elmondta, miért nem sikeresek az európai akkumulátorgyártók.
Nem megfelelő a dizájnjuk, hibás a gyártási folyamat és a felszerelés. Ilyen módon nem tudják növelni a termelésüket. Komolyabban kell venni a helyzetet, mert az európai autóipar jelenleg nagy válságban van.
Az európai vállalatok nem találnak megoldást arra, hogy hogyan gyártsanak lítiumakkumulátort megfizethető áron. Kína ezzel szemben újabbnál újabb akkumulátortechnológiát vezet be. Ezekkel az innovációkkal lehetővé válik az energia sűrűségének javítása, a gyorsabb töltés és a környezet fenntarthatósága.
Kínában előnyt jelent az állam támogatása, ugyanis Peking jelentős állami támogatást nyújt az akkumulátoripar számára elektromos gépjárművek vásárlásához, valamint előnyben részesíti a zöld technológiákat. Kína hatalmas beruházásokat hajt végre az infrastruktúra, a kutatás és az akkumulátortechnológia fejlődése terén. Teljesen uralja a szektort, minden fontos gyártási alapanyaggal rendelkezik az akkumulátorok előállításához. Ezenkívül más országok termelése is az ázsiai országtól függ. A nyersanyagok szintén hozzáférhetőek alacsony áron, valamint alacsonyak a munkaköltségek. Ezenkívül erős az együttműködés az egyetemek és az ipar között. Nem hanyagolható el, hogy Kínának van hol tesztelnie a járműveket.
Az Egyesült Államok és Európa nem tudta kialakítani az elektromos autók tömegpiacát. Kína jelenleg az élmezőnyben van ezen a téren. A hivatalos adatok alapján a kínai elektromos meghajtású autók piaca kiválóan teljesített, 8,01 millió járművet értékesített. Minden harmadik eladott gépkocsi áramra működik.
Nyitókép: Beta/AP