2025. január 22., szerda

Aszfaltból aszfaltot

Újrahasznosítással az állam akár 100 millió eurót is megtakaríthat évente

Kötelezővé teszik az újrahasznosított aszfalt használatát a közutak felújításánál – így rendelkezett a szerb állam. A szabályozás szerint ezzel jelentős megtakarítások érhetők el a természeti források felhasználásánál, elsősorban a kőfejtésnél. A rendelkezéseket a Szerbiai Gazdasági Kamara dolgozta ki mérnökökkel, technológusokkal, jogászokkal, vegyészekkel és útépítőkkel együtt. Az új, környezetbarát rendszer láncszerűen kapcsolja össze az utak fenntartásával megbízott vállalatokat, a városi és községi vezetéseket, valamint minden olyan céget, amely az utak építésével és fenntartásával foglalkozik – mutattak rá a szabályozás jelentőségére a kamara illetékesei. 

A rendeletek elsősorban annak a felszedett, régi aszfaltnak az újrahasznosítását ösztönzik, amely nagy mennyiségben gyűlik a szerbiai hulladéktárolókban – mondta a biznis.rs portálnak Siniša Mitrović, a Szerbiai Gazdasági Kamara szakembere. A körforgásos gazdasággal foglalkozó központ osztályvezetője elmagyarázta, hogy a régi aszfaltot kaviccsá őrölve és kötőanyaggal vegyítve újra fel lehet használni az építkezések során. Ezzel jelentősen csökkenthető a kőfejtés mennyisége országunkban, s ez azért fontos, mert a kő nagy mennyiségű kitermelésével veszélyeztetik a felszíni és a föld alatti vizeket, de a biológiai sokféleség is megbomlik – mutatott rá a szakember, aki szerint a szerb állam az említett határozattal nagy előrelépést tett a fenntarthatóság és a klímavédelem szempontjából. A kő ugyanis nem megújuló energiaforrás, és egyre kevesebb mennyiséggel rendelkezünk ezzel a természeti kinccsel Szerbiában – állítja a szakértő.

Elmondta azt is, hogy az újrahasznosított aszfalt felhasználásával az állam évente akár 100 millió eurós megtakarítást is elérhet, ugyanakkor megnövelheti az építési hulladék újrafeldolgozására irányuló befektetéseket. Újságírói kérdésre kifejezte meggyőződését, hogy a hazai útépítő cégek készen állnak a szabályozás gyakorlati alkalmazására, hisz hajlanak a környezetbarát megoldások felé. „Manapság már minden közbeszerzési eljárás feltétele, hogy ökológiailag megfelelő eljárásokkal és anyagválasztással dolgozzanak a kivitelezők” – érvelt a szabályozás mellett Siniša Mitrović. Hangsúlyozta, hogy az Európai Unió is azokat a projekteket támogatja, amelyek újrahasznosított aszfalt beépítését irányozzák elő.

Ezzel ugyanis jelentősen csökken a szén-dioxid-kibocsátás is, amely által a gazdaság dekarbonizálására vonatkozó célok felé is gyorsabban haladunk – indokolta a támogatottságot a szakember.

Előrevetítette, hogy a kamara mindent megtesz annak érdekében, hogy az útépítő cégeknek megfelelő oktatást és képzést nyújtson ahhoz, hogy a rendelkezéseket alkalmazzák a gyakorlatban. 

Mitrović a szabályozás szükségességét adatokkal is alátámasztotta: a közúti folyosók és a közutak felújításából csaknem egybillió tonna törmelék gyűlt össze a lerakókban, és jelenleg is ekkora mennyiséget tárolunk. Amennyiben a munkálatok az eddigiekhez hasonló ütemben folytatódnak, arra lehet számítani, hogy évente 300 ezer tonnával növekszik majd az aszfalthulladék mennyisége országunkban – érvelt a szakember. Hozzátette: az útépítési és -felújítási tervek megvalósításához viszont sokkal nagyobb mennyiségű aszfaltra van szükség, mint amennyit gyártani lehet. 

Az aszfalt újrahasznosítását egyébként 2006-ban alkalmazták először országunkban, méghozzá a belgrádi Nikola Tesla Repülőtér biztonsági útjának felújításán. Ugyanabban az évben 50 ezer tonna újrahasznosított aszfaltot építettek be a Belgrádot és Ništ összekötő autóút felújításakor, valamint a Jagodina környékén levő utak felújítása során. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ótos András felvétele