2024. december 22., vasárnap

Bankos csúcstalálkozó Belgrádban

November végére négy és fél milliárd euróra nőtt a közvetlen külföldi beruházások értéke

A fővárosi Száva Központban tegnap egynapos véleménycserére gyűltek össze a térség központi bankjainak kormányzói és más bankszektori szakértők, valamint a biztosítóházak, az államigazgatás és a gazdaság képviselői, hogy megvitassák a legidőszerűbb pénzügyi folyamatokat, a digitalizációhoz, fenntartható fejlődéshez, adatbiztonsághoz és a bankok ügyvitelét meghatározó újabb szabályozáshoz kapcsolódó kérdéseket.

A találkozót Marina Papadakis, a Szerbiai Bankok Egyesületének főtitkára nyitotta meg, majd Jorgovanka Tabaković, a Szerb Nemzeti Bank (NBS) kormányzója szólt az egybegyűltekhez. Papadakis arra emlékeztetett, hogy 103 éves az általa vezetett egyesület, és hogy az első hasonló eszmecserét pontosan egy évvel ezelőtt tartották Belgrádban. A Tanjug beszámolója szerint megállapította, hogy Szerbiában ma a bankszektor az, amely a leggyorsabban elfogadja az innovációkat.  Az országban 4,3 millióan veszik igénybe a mobilbankolási szolgáltatásokat, és az idei második negyedévben 62 millió digitális átutalást bonyolítottak le. Kiemelte a bankszektor kulcsfontosságú szerepét abban, hogy a tekintélyes nemzetközi S&P hiteminősítő befektetésre ajánlott kategóriába emelte Szerbiát. 
 

Marina Papadakis (Fotó:  Beta)

Marina Papadakis (Fotó: Beta)

Tabaković bankkormányzó tájékoztatta a találkozó résztvevőit arról, hogy tovább növekszik a közvetlen külföldi beruházások értéke, amely november végén elérte a 4,46 milliárd eurót. Leszögezte, Szerbiában sikerült megőrizni a pénzügyi stabilitást, a gazdaság növekedési irányzatát és a dinár euróhoz viszonyított árfolyamát. „Májusban a 3, plusz-mínusz 1,5 százalékos célkeretbe szorítottuk az inflációt, júniusban pedig megkezdődött a monetáris politikai intézkedések enyhítése, aminek során háromszor is csökkentettük a jegybanki alapkamatot” – mondta a kormányzó, majd azzal folytatta, hogy rekordösszegű a dinármegtakarítás, már 180 milliárd dinárra rúg, tízszer akkora, mint 2012-ben volt. Csökkent, és augusztusban 2,7 százalék volt az ún. problematikus hitelek aránya, a lakáshiteleknek pedig csak az 1,46 százaléka sorolható ebbe a kategóriába.

A találkozó folytatásában a legnagyobb figyelmet a bankkormányzók panelbeszélgetése keltette, amelyen a régió monetáris politikáját és pénzügyi stabilitását elemezték a Horvátországból, Észak-Macedóniából, Montenegróból és Bosznia-Hercegovinából érkezett bankvezetők, majd délután szakmai előadások következtek a pénzvilágban időszerű nemzetközi trendekről és bevált gyakorlatokról.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A csúcstalálkozó résztvevői (Fotó: Beta)