Szerbiában a gazdáknak még nem folyósították a tavalyi támogatásokat, pedig végzést kaptak arról, hogy kifizették a hektáronkénti 10 ezer dinárt a vetőmagra. A pénz azonban a mai napig sem érkezett meg – nyilatkozta a Beta hírügynökségnek Miroslav Matković, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesületének elnöke. Rámutatott arra, hogy két hónapja késik a gázolaj utáni jövedéki adó kifizetése. A mezőgazdasági minisztériummal abban állapodtak meg, hogy a literenként 50 dinárt visszatérít az állam 14 napon belül.
– Kérjük a mezőgazdasági minisztériumot, hogy fizesse ki a tavalyi támogatásokat, és hagyja jóvá a megígért hiteleket. Február 15-éig fejtrágyázni kell a búzát, az UREA műtrágya ára már 53 dinárról 56 dinárra emelkedett. Szükség lenne csapadékra, mivel ellenkező esetben a műtrágya ereje elpárolog, és nem fejlődik megfelelően a növény – fejtette ki Matković.
Hozzátette, hogy a termelők az idén nem tudnak 179 dináros áron dízelt vásárolni. A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) néhány napja értesítette a gazdákat, hogy az ár január 27-éig érvényes hektáronként 100 literig.
A mezőgazdasági minisztérium ennek kapcsán nem nyilatkozott. A NIS töltőállomásain a dízel ára 194 dinár, amennyiben a gazdák több mint 200 litert tankolnak egyszerre. 200 liter alatt a kiskereskedelmi ár 204 dinár.
Mileta Slankamenac, a Szerbiai Földművesek Fennmaradásáért Kezdeményezés közgyűlésének elnöke elmondta, hogy az egyesületük többé nem emlékezteti a mezőgazdasági minisztériumot a kötelességeire.
– Követeléseink megegyeznek az egyetemisták követelésivel, amely magába foglalja az intézmények megfelelő és független vezetését. Azt terveztük, hogy Újvidékre jövünk traktorokkal, hogy az egyetemisták mellé álljunk. A hatóság azonban ebben is akadályoz bennünket – fogalmazott Slankamenac.
Rámutatott arra, hogy Szerbia egy mezőgazdasági ország, 3 millió hektár megművelhető termőfölddel. Jelenleg nincs semmilyen stratégiája a fejlődésre. Nem tudja mi lesz az IPARD-programokkal, nincsenek megfelelő intézkedései. Elsősorban olyan független intézményekre van szükség, amelyek szabályozzák a tartozásokat a Köztársasági Nyugdíj és Rokkantbiztosítási Alap irányába. Ezenkívül ki kellene fizetniük a tavalyról maradt adósságot, amely körülbelül 40 milliárd dinár.
Nyitókép: Február közepéig fejtrágyázni kell a búzát (Fotó: Beta)