A precíziós mezőgazdaságnak számos előnye van a gazdák számára – hangzott el a 32. Kopaoniki Üzleti Fórumon A mezőgazdaság és az élelmiszeripar hozzájárulása a fenntartható fejlődéshez című panelbeszélgetésen.
Dušan Radičević, az Al Dahra Serbia vezérigazgatója elmondta, hogy Szerbiában a precíziós mezőgazdaságot minden nagyvállalat komolyan veszi.
A panelbeszélgetésen elhangzott, hogy a precíziós gazdálkodás olyan gazdálkodási rendszer, amelynek alapja, hogy a munkafolyamatban modern technológiát alkalmaznak. A gazdák számára lehetővé válik, hogy hatékonyabban használják fel a vetőmagot, műtrágyát és a növényvédő szereket, és ezáltal növeljék a hozamokat. A megérzés és a szerencse egyre kevésbé fontos a modern gazdálkodásban, ehelyett a technológia teszi lehetővé a gazdák számára, hogy számadatok alapján hozzák meg döntéseiket, az erőforrások megfelelőbb felhasználásával pedig megóvják a környezetet.
A precíziós gazdálkodás alkalmazásának előnyei határozottan hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdaság fejlődéséhez.
Luka Popović, a Delta Agrar ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az új technológiáknak köszönhetően a termelők a kezdetektől irányíthatják a munkafolyamatot. Hangsúlyozta, hogy nagyon fontos a gazdák oktatása, ezért partnereikkel igyekeznek népszerűvé tenni a precíziós mezőgazdaságot.
A precíziós gazdálkodás lehetővé teszi a gazdák számára, hogy pontosan szabályozzák a növények számára szükséges víz-, tápanyag- és növényvédőszer-mennyiségét. Ennek eredményeként javul a termésátlag, mivel a növények optimális körülmények között fejlődhetnek, a pontos vetési, trágyázási és permetezési technikák alkalmazásával pedig a gazdák nagyobb hozamokat érhetnek el, és jelentősen csökkenhetnek a veszteségeik.
A precíziós gazdálkodás ezenkívül csökkenti a természeti erőforrások pazarlását is. A gazdálkodók nemcsak pénzt takaríthatnak meg, hanem hozzájárulhatnak a környezet megóvásához is.
A precíziós gazdálkodás automatizált rendszereket és gépeket alkalmaz, amelyek csökkentik a munkaerőigényt. Az önjáró traktorok, drónok és más, modern technológiai eszközök lehetővé teszik a hatékonyabb munkavégzést, miközben kevesebb kézi munkát igényelnek. Ez különösen fontos az olyan területeken, amelyeken a munkaerőhiány problémát jelent.
A panelbeszélgetésben részt vevők egyetértettek abban, hogy az említett előnyök mind hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdaság kialakításához. A precíziós gazdálkodás révén a gazdáknak javul a termésátlaguk, fenntarthatóbb módon használják a természeti erőforrásokat, ezáltal óvva a környezetet.

Nyitókép: Pixabay