Az Egyesült Államokban és Európában is veszélyben van az autóipar – figyelmeztetett John Elkann, a Stellantis Group vezérigazgatója. Mint mondta, ennek oka elsősorban az autóiparra kivetett vámok, valamint a károsanyag-kibocsátás csökkentésének irreális terve. A vámok és a túlzottan szigorú szabályozás miatt az amerikai és az európai autóipar is veszélyben forog, Kína viszont más problémákkal szembesül.
– Az Egyesült Államok április 2-án 25 százalékos vámot vetett ki minden olyan gépkocsira, amelyet nem az USA-ban gyártanak. Az autóipart súlyosan érintették az importált autókra és alkatrészekre kivetett vámok, de az acél- és alumínium-importvámok életbe lépése is súlyos gondokat okozott – fogalmazott Elkann, aki 2024 decembere óta áll a Stellantis élén.
Rámutatott arra, hogy Európában a szén-dioxid-kibocsátásra vonatkozó szabályozás nem reális. Az autóipar elektromosítása nem egyik napról a másikra történik. Európában az egyes kormányok hirtelen megszüntették az elektromos autók vásárlását ösztönző szubvenciókat, mivel a töltési infrastruktúra nem megfelelő, és emiatt a fogyasztók vonakodnak attól, hogy áttérjenek az elektromos járművekre.
Az amerikai és az európai autógyártók egyre nehezebben veszik fel a versenyt Kínával, amely az idén több járművet adhat el, mint az Egyesült Államok és Európa együttvéve.
Ez kudarc lenne az amerikai és az európai autóiparnak, mivel az ágazatban rengetegen dolgoznak, számos innováció születik. Az Egyesült Államoknak és Európának sürgős és szükséges intézkedéseket kellene hoznia annak érdekében, hogy megóvják az autóipart. Fontos lenne az elektromos autók felé fordulniuk.
Elkann szerint megnyugtató, hogy Donald Trump az autóipari vámok felfüggesztését fontolgatja. Az amerikai elnök a napokban úgy nyilatkozott, hogy időt akar adni az autógyártóknak az amerikai gyártás kiépítésére. A vámok bevezetése ugyanis jelentősen drágítja a gépkocsikat az amerikaiak számára. Az elnök megjegyzései kissé megnyugtatták a nehéz helyzetben lévő autógyártókat.
