2024. szeptember 10., kedd

Egy lépésre a megoldástól

Újra tárgyaltak a Fiat dolgozóinak sorsáról

Közel vagyunk ahhoz, hogy végső megegyezés szülessen a kragujevaci Fiat dolgozóinak helyzetéről – mondta Saša Đorđević, a szerbiai Fiat függetlenség szakszervezet vállalati vezetője tegnap, miután a felszámolás alatt levő autógyár munkásainak képviselői az állam vezetőségével tárgyaltak. A találkozón szó volt a végkielégítések kifizetésének ütemezéséről azon dolgozók számára, akiknek megszűnik a munkaviszonya a csődeljárás alatt levő autógyárban. Azokról is tárgyaltak, akik a végkielégítést követően más hazai vállalatokban kapnak munkát, de átbeszélték a szociálisan veszélyeztetett csoportok helyzetét is.

A munkások képviselői szerint a tárgyalások folyamán legtovább az érzékeny társadalmi csoportok helyzetének rendezésében jutottak el. Tegnap ugyanis átadták azokat a listákat, amelyek alapján különleges elbírálást szorgalmaznak az említett csoportokba tartozók számára. Így esetükben hamarosan pozitív megoldás születhet.

A Fiat dolgozóinak nem régi, belgrádi tiltakozása (Fotó: Beta)

A Fiat dolgozóinak nem régi, belgrádi tiltakozása (Fotó: Beta)

Ugyanakkor tárgyaltak annak a 492 munkásnak a helyzetéről is, akik a múlt hét folyamán kapták meg a végkielégítést: 790 eurót számoltak el számukra minden év után, amelyet a gyárban dolgoztak le. A szerb államvezetés ígéretet tett arra, hogy mihamarabb igyekszik állást biztosítani a munkaerő-feleslegként elbocsátottaknak: a következő napokban az illetékes minisztérium képviselői felmérik azokat a lehetőségeket, amelyeket a kragujevaci gyárak kínálnak fel a munkásoknak – ismertette Đorđević a tárgyalások eredményeit. A munkások képviselője korábban már emlékeztetett arra, hogy 500 munkás mindenképp megtarthatja munkahelyét az új cégben, amelyben a tervek szerint 2024-től elektromos autókat gyártanak.

Mint ismeretes, a Fiat több mint kétezer munkást alkalmazott. A gyárat átvevő, újonnan alapított Stellantis cég 1500 munkásnak biztosítaná azt a lehetőséget, hogy az összesen 18–24 hónapos szlovákiai, illetve lengyelországi átképzés után megtartsák munkahelyeiket az új cégben. A jelentkezési határidőt már többször is módosították, ugyanis annak ellenére is kevés munkás vállalná a hosszú távú külföldi tartózkodást, ha az ott töltött idejük alatt 800-850 eurós fizetést, illetve havonta 450 eurós bónuszt kapnának az új gyártól. A szerb kormány közbejárásával annyit sikerült kieszközölni az új tulajdonosokkal, hogy három hónap külföldi tartózkodás után egy hónapra hazajöhessenek azok, akik mégis vállalnák a felkínált képzési lehetőséget. Az új gyár egyszeri kiutazást és visszatérést fizetne, a hazalátogatások költségét pedig a szerb állam vállalná magára. A külföldi képzés jelentkezési határidejét legutóbb július 8-ig határozták meg: akik tehát péntekig nem jelzik részvételi szándékukat, azoknak munkaerő-feleslegként fizetik ki a végkielégítéseket.

Tegnap a Fiat munkásainak képviselőivel Anđelka Atanasković gazdasági miniszter, Darija Kisić munkaügyi miniszter és Ivica Kojić, a szerb elnök kabinetfőnöke tárgyalt. A találkozón részt vettek a kragujevaci gyárak képviselői is.