2024. szeptember 10., kedd

Arab cég fektet be a nagybecskereki vízgyárba

Ana Brnabić: Évtizedes problémákat old meg a 18 millió eurós beruházás

A szerb kormány közbenjárásával rendeződhet az ivóvízellátás Nagybecskereken, melynek 95 ezer lakosa évtizedek óta küzd ezzel a problémával – mondta tegnap Ana Brnabić kormányfő azt követően, hogy Belgrádban aláírták a vízgyár korszerűsítésére vonatkozó szerződést. Az egyezményt az Egyesült Arab Emírségekből érkező Metito cég igazgatója, Rami Ghandour mellett Simo Salapura, Nagybecskerek polgármestere és Predrag Bodiroga, a városi kommunális közvállalat igazgatója látta el kézjegyével.

A szerződés aláírása után a kormányfő kiemelte, hogy a szerb kormány az egyetlen lehetséges módon oldotta meg a problémát: magáncéget kellett megbízni a projektum kivitelezésével, hiszen előzőleg ugyanis magántulajdonban volt a vízgyár. A szerb kormány tehát saját eszközeiből nem biztosíthatta a szükséges befektetéseket, így abban járt közre, hogy olyan megbízható cég vállalja fel a projektum megvalósítását, amely megfelelő tudással, technológiával és eszközökkel is rendelkezik a befektetés kivitelezéséhez – mondta Brnabić.

Hangsúlyozta, hogy a Metito cég világszinten vezető pozíciót tölt be az ivóvíz gyártásában és a szennyvíz feldolgozásában. Az arab vállalat 3,5 millió euróért vásárolta fel a létező vízgyárat, és az elkövetkező időszakban további 18 millió eurót fektet be annak érdekében, hogy a nagybecskerekieknek tiszta ivóvizük legyen. A tervek szerint 2023 elején technikai vizet tudnak  gyártani Nagybecskereken, 2024 elején pedig már tiszta ivóvíz is érkezhet a háztartásokba. Ezzel pedig több évtizedes tilalmat oldhatnak fel ebben a bánáti városban – jelentette be a kormányfő.

Ugyanakkor kiemelte, hogy személy szerint is fontosnak tartotta, hogy rendeződjön Nagybecskerek vízellátása. A projektum ütemterve szerint a korszerűsítés befejezésével először a város központi részében biztosítják a tiszta ivóvizet, majd a külvárosiak is fellélegezhetnek. A városi vezetés feladata, hogy időközben biztosítsa azokat a forrásokat, amelyek által a környező falvakba is eljuthat az ivóvíz – részletezte Brnabić.

A kormányfő bejelentette azt is, hogy a szerb állam 510 millió dinárt fektet a városi vízvezetékek felújításába, ennek köszönhetően lecserélik a jelenlegi azbeszt csöveket. Ezáltal a polgárok ugyanazt a vízminőséget kapják otthonaikban, amilyet a vízgyár továbbít számukra. A Metito cég 25 éven keresztül rendelkezik majd a vízgyár tulajdonjogával, ez alatt az idő alatt rendszeresen befektet a működésébe, ezek után pedig a tulajdonjog visszaszáll a városra – ismertette az egyezmény részleteit a kormányfő.

Nagybecskerek polgármestere szerint „a szerződés aláírása hatalmas mérföldkő egy olyan probléma rendezésében, amellyel nemzedékeknek sem sikerült megharcolniuk”. Kiemelte, hogy a szerb állam közbenjárása biztosíték arra, hogy ezúttal valóban sikeresen megvalósul a vízgyár projektuma. Ez pedig kulcsfontosságú ahhoz, hogy Nagybecskerek a jövőben ne az ivóvíz fogyasztásának tilalma miatt legyen a köztudat érdeklődésében, hanem a megvalósult befektetések révén váljon híressé – mondta Simo Salapura.

A sajtótájékoztatón a Metito vállalat igazgatója, Rami Ghandour hangsúlyozta, hogy az arab cég már több mint háromezer, hasonlóan bonyolult helyzet rendezését végezte el világszerte. Nagybecskereken ez már a második projektum, amelyet kiviteleznek: 2018 óta vannak jelen, akkor kezdtek ugyanis foglalkozni a szennyvíztisztító kiépítésének projektumával. A Béga folyóba ömlő szennyvíz megtisztításával kapcsolatosan a polgármester bejelentette: kiadták az építési engedélyt a szennyvíztisztító megépítésére, és a következő hónapokban megkezdik a munkálatokat.