2024. szeptember 10., kedd

Kriptovaluta helyett rubel

Képes-e megingatni a nemzetközi pénzügyi rendszert Oroszország?

Oroszország és Irán nem fizet többet egymásnak dollárban – közvetíti a Sputnik International által közzétett hírt a B92. Ugyanitt hangsúlyozzák, hogy a moszkvai vezetés szerint a két ország a közeljövőben teljes körű együttműködési szerződést ír alá, és a jövőben erősíti a kapcsolatait.

A közvéleményt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője értesítette Vlagyimir Putyin orosz elnök látogatásáról Iránba. Nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a két ország fokozatosan megszünteti az amerikai dollár használatát a bilaterális kereskedelemben. Ugyanakkor elmondta, hogy Oroszország és Irán kereskedelmi és gazdasági tranzakcióinak értéke tavaly meghaladta a 4 milliárd amerikai dollárt. Csak az elmúlt hónapokban 31 százalékkal növekedett az árucsere-forgalom – emelte ki a Kreml szóvivője.

„Bár idejétmúlt dollárban beszélni, hisz a jövőben a nemzeti pénznemek kerülnek előtérbe” – tette hozzá Peszkov.

MEGSZOKÁSBÓL HASZNÁLT DOLLÁR?

Oroszország megtesz mindent annak érdekében, hogy többé ne legyen szükség a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerre – mondta a napokban Makszim Oreskin, az orosz elnök tanácsadója.

Ez kényszerhelyzet is az oroszoknak, ugyanis még a Moszkva elleni szankciók első körében több nagy orosz bankot is kizártak a SWIFT-ből.

– Eddig az egész világ a nyugati pénzügyi rendszerek rabja volt: azért használták a dollárt és az eurót, mert így kényelmesebb volt. Kína és Oroszország is csupán megszokásból alkalmazták üzleteléseikhez ezeket a valutákat: a helyzet azonban változott, és folyamatosan növekszenek azok a pénzügyi tranzakciók, amelyek fizetőeszközei az orosz rubel és a kínai jüan.

Oreskin ugyanakkor bejelentette, hogy az orosz központi bank tovább csökkentheti a kamatlábakat: erről a július 22-ére bejelentett gyűlésen döntenek.

DIGITÁLIS FIZETŐESZKÖZÖKET TILTOTT BE A KREML

Eközben Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta azt a törvényt, amely tiltja a digitális fizetőeszközök használatát Oroszország területén. A Duma erről július 8-án döntött. Elsősorban a digitális értékpapírok és a NFT technológia használatát tiltják be. A szabályozással azt a korábban jóváhagyott törvényt egészítették ki, amely a kriptovaluta használatát tiltotta be orosz területen.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy Oroszországban áruért és szolgáltatásért sem szabad digitális valutával fizetni. Az orosz pénzügyi vezetők és bankárok szerint ugyanis a kriptovaluta „veszélyezteti az ország pénzügyi stabilitását”. A törvény érvényesítése előtt ugyanis az oroszok már évente 5 milliárd dollár értékű tranzakciókat valósítottak meg kriptovalutában.

A tilalommal nem mindenki ért egyet az orosz államvezetésben. Anton Sziluanov pénzügyminiszter többször is hangsúlyozta, hogy tiltás helyett szabályozni kellene a kriptovaluta használatát Oroszországban. Szerinte a törvényesítést épp annak a központi banknak kellene véghez vinnie, amely egyébként szorgalmazta a digitális fizetőeszközök betiltását Oroszországban.