2024. november 24., vasárnap

Kötelességünk emlékezni a történtekre

Radnóti Miklós halálának 80. évfordulóján Tóth Péter Lóránt versvándor ismét útra kelt – Darázstól járművön folytatja útját

Cservenkán, pénteken az egykori téglagyárban megkoszorúzták az itt kivégzett bori zsidó munkaszolgálatosok emlékére állított emléktáblát. Elhangzott, Radnóti Miklós az erőltetett menetben több mint háromezer sorstársával 1944. szeptember 17-én indult el Borból, 1944. október 5-én érkeztek meg Cservenkára, ahol a téglagyárban másnap mintegy 700–1000 zsidó munkaszolgálatost végeztek ki.

Történelmi összefoglalójában Kabók Erika, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja elmondta, a 35 éves költő 6000 magyar zsidóval együtt került a bori táborba, ahol ércet fejtettek a német hadiipar szükségleteire. Radnóti Miklós nem az ércfejtésen, hanem a vasút kiépítésén dolgozott. Egyik helybeli polgártól élelemért cserébe sikerült szereznie egy kockás füzetet, ez lett a Bori notesz, amelybe életének utolsó tíz versét írta.

‒ Az erőltetett menet 1944. szeptember 17-én indult el Borból Németország felé. Újvidéken néhány nap pihenőt kaptak, és innen indultak tovább Szenttamásra, majd Cservenkára. Körülbelül 360 kilométer megtétele, illetve 18 nap után, 1944. október 5-én érkeztek meg Cservenkára, a téglagyár területére. Itt a munkaszolgálatosok őrzését a magyar katonáktól a helyi német katonák vették át, a következő napok pedig a holokauszt és a magyar történelem legvéresebb napjai közé tartoznak.
A visszaemlékezések szerint Cservenkán a helybeli svábok fehér kenyeret adtak a kiéhezett, agyongyötört munkaszolgálatosok értékeiért cserébe. Radnóti Miklós itt értékesítette jegygyűrűjét: fél veknit kapott érte.

1944. október 7-én éjszaka mintegy 700–1000 bori zsidó munkaszolgálatost végeztek ki a téglagyár különböző pontjain. Csapody Tamás A cservenkai tömeggyilkosság című könyvében írja, hogy este kilenc óra körül a munkaszolgálatosokat az égetőkemencékbe terelték, majd onnan húszasával a szabadba kísérték, hangos kiabálás és szitkozódás mellett. Az öldöklés este tíz körül kezdődött. 10–15 percenként végezték ki az embereket, mégpedig a téglagyár mögötti nagy agyagvájatnál, ahol belelövöldözték őket egy hosszú árokba. Feltehetően az volt a terv, hogy mindenkit kivégeznek. Voltak, akik még indulás előtt elszöktek, mások meg a gödörbe ugorva a halottak között élték túl a sortüzet. Virradatkor fejeződtek be a kivégzések. Akik élve maradtak, azokat október 8-án indították el Zombor felé. A Cservenkáról továbbindított gyalogmenetből a német katonák Zomborig, majd a korabeli országhatárokig újabb, legalább 400 embert gyilkoltak meg – mondta Kabók Erika.
Kiemelte, nyolc évtized múlt el, de az a kötelességünk, hogy emlékezzünk a történtekre. A borzalmak felidézésében sokat segítenek Radnóti Miklós a világirodalom gyöngyszemeiként számon tartott versei. Itt Cservenkán írta a második Razglednicáját, amelyben még felcsillan némi remény a borzalmak túlélésére, de mint tudjuk nem így lett.

Az emléktáblánál a Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Versmondók Egyesülete, a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ és a Szenteleky Kornél Irodalmi Társaság is koszorúzott.

Az Abdára való indulás előtt a jelenlévőknek Tóth Péter Lóránt versvándor elszavalta a Második razglednicát, majd emlékeztetett arra, 2019-ben gyalog tette meg az utat a bori bányáktól Abdáig, útközben fiatalokkal és felnőttekkel is megismerkedett, és kivétel nélkül mindenki biztatta, hogy tartson ki.

‒ Sokszor próbáltam megfejteni azokat a tragédiákat, amelyek az első és második világháborúban, valamint a délszláv háborúban bekövetkeztek, s hogy mi lehet ennek az oka. Keresem, de nem tudom a titkot. Lehet, hogy az, hogy az ember elkényelmesedik a jelenben, s azt gondolja, hogy vele nem fordulhat elő az, ami 80 évvel ezelőtt megtörtént. Sajnos, az elmúlt években történtek olyan dolgok a világban, amik rávilágítottak arra, hogy de igenis, megtörténhet. Ebből kifolyólag azt gondolom, hogy fel kell hívnunk a fiatalok figyelmét, megkérni őket arra, hogy a saját életükön kívül a körülöttük lévő emberek életével is egy kicsit foglalkozzanak. Próbáljanak olyan apró lépéseket tenni, amikkel egy kicsit szebbé tudják tenni a körülöttük élő emberek életét, mert igenis, mindenki tud egy olyan gyertyaláng lenni a saját életében, amilyen Radnóti Miklós volt a második világháború sötétségében – fogalmazott a kunszentmiklósi versvándor.

A megemlékezést követően a cservenkai római katolikus templomban megzenésített Radnóti-versek és népdalok hangzottak el Hajvert Ákos, Tóth Péter Lóránt és Vajda Noémi tolmácsolásában. Kőszegi Ábel Töredék című munkájából, amit öt évvel ezelőtt adott ki a Vajdasági Művelődési Intézet, és Radnóti Miklós utolsó hat hónapját meséli el, vagyis magát az utat Bortól Abdáig Tóth Péter Lóránt előadásában hallhattak részleteket a jelenlévők. Az előadás rövidített változatát vasárnap reggel 9 órakor a bezdáni katolikus templomban, a szentmise keretében ismételték meg.

NEM GYALOGOL TOVÁBB A VERSVÁNDOR

– Fel kell adnom a gyalogos Radnóti verszarándoklatot.

A tegnapi nap 32 kilométere a szerbiai Cservenkától Zomborig, és a mai nap 31 kilométeres távja a horvátországi Darázsig olyan módon okozott sebeket, és a csontjaim és izmaim olyan húzódásokat szenvedtek, amik miatt nem tudok tovább gyalogosan menni. Ha most tovább indulnék, veszélybe kerülne a testem, és ami ugyanennyire fontos, nem érnék oda a diákokkal, felnőttekkel való találkozásokra. Ma rájöttem, megerősödött bennem, hogy ma ez a szabadság: a döntés szabadsága. Az a döntés, ami Radnóti Miklós magyar költőnek nem adatott meg. Erről szeretnék beszélni a héten és utána is a gyerekeknek. A mai fiatalok felelős döntésein fog múlni, hogy újra megtörténik-e 1944 borzalma. 

Az előadásokra szeretnék eljutni busszal, vonattal – áll többek között Tóth Péter Lóránt bejegyzésében.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A versvándor a cservenkai katolikus templomban (Fotó: Paraczky László)