2024. szeptember 10., kedd

Pótlólagos gázmennyiség is érkezhet Oroszországból

Nagy a keletje az azeri földgáznak

Ha Szerbiának szüksége lesz rá, a télen több gázt is kaphat Oroszországtól, mint amennyi leszállítására szerződést kötöttek – közölte Alekszandar Bocsan-Harcsenko szerbiai orosz nagykövet. „A szerződésben meghatározták a leszállítandó alapmennyiséget, de lehetőség van arra, hogy azon felül is importáljon Szerbia oroszországi gázt, ha a télen szüksége lesz rá” – nyilatkozta a diplomata a belgrádi sajtónak. Mint fogalmazott, a mostani körülmények közepette Szerbia a lehető legjobb áron kapja a gázt. „Ez kedvező Oroszországnak is, és lehetővé teszi Szerbiának is a fejlődést és a normális életet”. A nagykövet megjegyezte, probléma esetleg csak a Bulgárián keresztüli gáztranzittal lehet, Moszkva és Szófia kapcsolatainak elmérgesedése miatt. „Egyelőre zavartalan a gáztranzit az EU országain keresztül, és reméljük, hogy a jövőben is minden elfogadható és tisztességes módon zajlik” – mondta Bocsan-Harcsenko.

Az általános bizonytalanság közepette a szerb kormány illetékesei közben igyekeznek más forrásokból is mihamarabb földgázt biztosítani az országnak. Zorana Mihajlović energiaügyi miniszter hétfőn derűlátásának adott hangot az azerbajdzsáni gázbeszerzést illetően, azt mondta, a jövő év szeptemberére fejezik be a szerb–bolgár interkonnektor építését, de ő abban bízik, hogy Szerbia már előbb is szerződést köt Azerbajdzsánnal a gázimportról. Nem mindenki osztja a miniszter asszony optimizmusát. „Amíg meg nem nyitja újabb gázmezőit, Azerbajdzsánnak nincs földgázfölöslege az Európai Unió és Szerbia számára sem. Az összes rendelkezésére álló gázt a TAP gázvezeték számára tartalékolja, amely Görögországon és Törökországon át Olaszországba vezet – nyilatkozta a Beta hírügynökségnek Vojislav Vuletić, a Szerbiai Gázegyesület Közgyűlésének elnöke.

„Jó, hogy Európa elzárta az Északi Áramlat 2 gázvezetéket és hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elutazott Azerbajdzsánba megállapodni a gázimport növeléséről, ott azonban még saját szükségletükre és Szerbia számára sincs elegendő földgáz, amíg nem nyitnak meg újabb gázmezőket, ehhez azonban 8-10 évre is szükség lehet” – állította Vuletić. Szerinte Németország akár 10 évig sem fog tudni azeri földgázhoz jutni, „ha pedig abban az országban nincs gáz Ursulának, akkor nincs Szerbiának sem”. A világ nagy gáztartalékai az iráni Dél-Fárszi mezőkön találhatók, de onnan nincs vezeték Európa felé.

Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök és Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök hétfőn újabb egyetértési megállapodást írt alá az energiaügyi stratégiai partnerségről, amely szerint megduplázzák a Déli Gázfolyosó kapacitását, hogy 2027-ig évente legalább 20 milliárd köbméter gázt szállítsanak az EU-ba. A megállapodás szerint Azerbajdzsán már most is növeli az EU-ba irányuló földgázszállítást, mégpedig a tavalyi 8,1 milliárd köbméterről az idei év végéig várható 12 milliárd köbméterre.