2024. szeptember 13., péntek

Drónokkal leplezik le az illegális dohányültetvényeket

A Japan Tobacco International (JTI) szerbiai kirendeltsége az elmúlt hétvégén négy drónt adományozott a mezőgazdasági növényegészségügyi felügyelőségnek, amelyeket majd az illegális dohánytermesztés elleni küzdelemben és más, a felügyelőség illetékességi körébe tartozó tevékenységekben alkalmaznak. Az adomány összértéke 1,2 millió dinár.

A drónok segítségével az illetékes felügyelőség jóval hatékonyabban lesz képes megfigyelni az ország dohányültetvényeit, még azokon a helyeken is, amelyek a domborzat miatt nehezen közelíthetők meg. A drónokat a dohány mellett más olyan mezőgazdasági kultúrák megfigyelésére is alkalmazzák majd, amelyeknek illegális termesztése komoly kárt okoz a költségvetés, illetve az agrárpolitika számára.

Senad Mahmutović mezőgazdasági államtitkár szerint a japán multinacionális cég adománya hatékonyabbá teszik a kollégáink munkáját, és ez a költségvetésre is hatással lesz.

Mahmutović rámutatott arra is, hogy az idén egy 80 hektárnál nagyobb területen akadályozták meg a dohány illegális termesztését.

A JTI egyébként az ország területén egyetlen külföldi befektető, amely pénzeli a dohánytermesztést, illetve felvásárolja a hazai dohányt, s amely az elmúlt öt évben a Satelit elnevezésű programon keresztül nagymértékben hozzájárul a dohány illegális kereskedelme elleni küzdelemhez, mindezt a termőföldeken cselekedve. Ebben a küzdelemben a legkorszerűbb műholdas technológiát ötvözi a legális úton elültetett dohány nyilvántartásából származó adatok követésével. Ez alapján leplezi le az illegális dohányültetvényeket, amelyeket a későbbiekben az illetékes szervek megsemmisítenek.

– Ennek köszönhetően az elmúlt öt évben 793 tonna, illegálisan termesztett dohányt semmisítettek meg, amivel az illegális ültetvények száma 90 százalékkal csökkent, így 453 millió eurós költségvetési kárt akadályoztak meg – nyilatkozta Goran Pekez, a Japan Tobacco International nyugat-balkáni részlegének korporációs ügyekért és kommunikációért felelős igazgatója, és elmondta azt is, hogy korábban a JTI öt, dohánycsempészek leleplezésére kiképzett kutyát is adományozott a Belügyminisztériumnak és a Köztársasági Vámhivatalnak, de részt vesz az illegális dohánykereskedelem megfékezésével foglalkozó munkacsoport tevékenységében is. A JTI egyben az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) támogatja a felügyelőségek kapacitásait fejlesztő kampányát is, ami nagymértékben hozzájárult a dohánytermékek interneten keresztüli, illegális forgalmazásának megfékezéséhez. Az ilyen jellegű hirdetések utáni nyomozás során 59 felügyelőségi ellenőrzést rendeltek el, 13 szabálysértési és 5 potenciális bűnvádi feljelentést tettek a gyanúsítottakkal szemben.