2024. szeptember 13., péntek

Nem áll le a párbeszéd

A Szociális-gazdasági Tanács már két évtizede fejleszti a társadalmi dialógust

Az erős és fejlődőképes gazdaság kialakításához érthető, nyílt, tartalmas kommunikációra van szükség a társadalmi rétegek között. A Tartományi Szociális-gazdasági Tanács szerdán tartotta meg hetedik, évzáró, egyúttal összegző ülését az újvidéki Szakirányú Képzőközpontban. A konferencián a tanácstagok megvitatták az elmúlt időszak eredményeit, ugyanakkor a jövő évi tervekről is beszéltek.

Dr. Nenad Ivanišević tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár elmondta, hogy a háromoldalú párbeszéd már 20 éve létezik a köztársaságon belül, és 18 éve tartományi szinten. Az elmúlt két évtized közel sem büszkélkedhet akkora eredményekkel, mint amekkora ambíciókkal jelenleg el vannak látva a tanácstagok.

Nenad Ivanišević beszél, mellette Goran Milić (jobbról) és Vladimir Lalošević (Fotó: Dávid Csilla)

Nenad Ivanišević beszél, mellette Goran Milić (jobbról) és Vladimir Lalošević (Fotó: Dávid Csilla)

– Sok mindent át lehet beszélni ilyen alkalmakkor, de én csak azt tudom mondani, nem állunk meg. Meg kell vizsgálni, hogy azokban az önkormányzatokban amelyekben nem jöttek létre szociális-gazdasági tanácsok, mik az akadályok, hogy az adott községben mi a gond, mi, és miért nem működik. De mint mondtam, a jövővel kell foglalkozni. Mi pedig már a következő héten ellátogatunk Šidre, majd Zomborba, Szenttamásra – közölte a tartományi titkár.

Ivanišević azt is elmondta, a társadalmi párbeszéd lényege, hogy az állami szervek, önkormányzatok és a munkaadók között mindig világosak legyenek, hogy mik az igények és az elvárások. A fejlődő gazdaság egy közös cél, ez elől pedig nem szabad meghátrálni. Ezt így látja Goran Milić, a Vajdasági Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke is. Ő is hangsúlyozta a társadalmi párbeszéd további fejlesztésének szükségét, valamint a tanács további munkájáról is beszélt.

– A mai tanácskozás nemcsak a 20 éves évforduló miatt fontos, hanem azért is, mert arról tárgyalhatunk, hogyan nézhet majd ki a következő két évtized. Azon is el kell gondolkodni, hogyan tudnánk segíteni a tanácsok felállítását, felmérjük, milyen eszközökre van szükségünk ahhoz, hogy minél hatékonyabban láthassák el munkájukat – mondta.

Vladimir Lalošević, a Vajdasági Munkaadók Uniójának elnöke szerint a tanács célja egy olyan élhetőbb társadalom létrehozása, amelyben az emberek elégedettek.

– A jobb munkafeltételek mindenki számára fontosak, a mai napon például áttárgyalunk több olyan problematikát is, amelyek célja a nők helyzetének javítása a vállalkozói életben – mondta Lalošević.

A sajtóértekezleten az is elhangzott, hogy az elkövetkező két évben legalább 40 további szociális-gazdasági tanács felállítására van kilátás.